Biała Podlaska: Poszukują swoich przodków

  • 10.05.2019, 08:00
  • Piotr Frankowski
Biała Podlaska: Poszukują swoich przodków
Od sześciu lat przy Miejskiej Bibliotece Publicznej prowadzone są warsztaty genealogiczne. Dzięki nim można szybko i sprawnie odszukać swych antenatów

Klub genealogiczny to pomysł pracownika biblioteki Beaty Zacharuk, która w poszukiwaniu swoich bialskich protoplastów dotarła do 1725 roku. Ustaliła też, że ślady tych rozsianych po całym kraju sięgają nawet 1410 r.

- Gdy okazało się, że jest więcej ludzi z taką pasją stworzyliśmy klub genealogiczny. Dzielimy się swoimi odkryciami i wspieramy wzajemnie w działaniach – wyjaśnia Beata. Członkowie klubu prócz wymiany dokumentów i informacji, rozwiązują zagadki historyczne oraz organizują wykłady znanych regionalistów. Mają również wkład w rozwój miejscowej archiwistyki. Udało im się bowiem zdigitalizować najstarsze księgi metrykalne z Białej Podlaskiej za lata 1725 -1810. Archiwalia można znaleźć na stronie Bialskiej Biblioteki Cyfrowej.

- By ułatwiać pracę genealogów staramy się pozyskiwać cenne dokumenty. Dzięki temu ocalamy je przed zniszczeniem - dodaje Beata Zacharuk. Klubowicze pomagają w poszukiwaniach ludziom z całej świata, których rody związane są naszymi okolicami. O terminach spotkań pasjonatów genealogii chętni mogą dowiedzieć się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. 

 

Piotr Frankowski

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe