Łosice: Czarno-biała historia likwidacji żydowskiego getta

  • 29.08.2019, 13:44
  • Joanna Gąska
Łosice: Czarno-biała historia likwidacji żydowskiego getta
Czarno-białe fotografie z 1942 roku, wspomnienia i opracowania historyczne dotyczące akcji likwidacji getta oraz kopie dokumentów z tamtego okresu, zostały wyeksponowane na wystawie przygotowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Łosicach. 22 sierpnia 1942 roku ponad 5 tys żydowskich mieszkańców miasta zostało wyprawionych w pieszy transport do Siedlec, skąd przewieziono ich do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince i stracono.

22 sierpnia przypadła 77 rocznica likwidacji getta w Łosicach i Mordach. Tego dnia ponad 5 tys osób pochodzenia żydowskiego z Łosic i ponad 3,5 tys z Mordów, zostało wysiedlonych i wyprawionych w pieszy transport do Siedlec. Tam czekał na nich transport do Treblinki, gdzie zostali straceni. Wśród wysiedlonych znalazło się również ok. 3 tys. Żydów z Sarnak, którzy zostali deportowani do tych gett 15 maja 1942 roku.

W Łosicach oprawcy pozostawili 200-300 Żydów, do uprzątnięcia getta po akcji deportacyjnej. Następnie umieścili ich w getcie tzw. szczątkowym, które zlikwidowali 27 listopada 1942 roku. Masowy mord dokonany w tych małych miasteczkach na prowincji dystryktu warszawskiego był tylko zapowiedzią tego czego zbrodniarze dokonali w kolejnych tygodniach 1942 r. w innych miejscowościach, gdzie istniały getta.

Pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest wciąż żywa. Wystawę można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie w holu dolnym biblioteki, przy ul. Piłsudskiego 9. 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 35

 

Joanna Gąska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe