Gmina Biała Podlaska: Frontstalag 307 - tej tragedii nie zapomnimy nigdy!

  • 12.11.2019, 08:04
  • Paulina Chodyka
Gmina Biała Podlaska: Frontstalag 307 - tej tragedii nie zapomnimy nigdy!
Samorząd pozyskał 20 tys. złotych dofinansowania z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego oraz wojewody lubelskiego na renowację pomników, upamiętniających jeńców radzieckich w Kaliłowie i Woskrzenicach Dużych. Prace mają zakończyć się jeszcze w listopadzie.

Gmina Biała Podlaska pozyskała środki na przeprowadzenie prac remontowych i konserwacyjnych pomnika położonego w Kaliłowie na terenie cmentarza jeńców radzieckich. Celem zadania jest odnowienie pomnika i zagospodarowanie terenu przyległego do pomnika, znajdującego się na cmentarzu wojennym, położonym w lesie w pobliżu miejscowości. W ramach zadania zostaną przeprowadzone prace remontowe oraz prace konserwacyjne pomnika i cmentarza wojennego, na którym pochowano 40 tys. jeńców radzieckich. Całkowity koszt to 12 505,63 zł, a dofinansowanie z ministerstwa wynosi 10 tys. zł. Również 10 tys. złotych od wojewody lubelskiego zostanie przeznaczone na renowację zbiorowej mogiły w Woskrzenicach Dużych.

- To wspólna inicjatywa urzędu gminy, Związku Młodzieży Wiejskiej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Woskrzenicach Dużych. Chcemy uchronić tego typu miejsca od zapomnienia i dzięki temu uświadomić ludność naszego regionu, że na naszych ziemiach wydarzyła się taka tragedia. Dzisiaj mało kto zdaje sobie sprawę, że kilkaset tysięcy osób straciło tutaj życie w tragicznych okolicznościach. Jako urząd gminy chcieliśmy wesprzeć naszym zdaniem bardzo dobrą inicjatywę, pojawiła się taka możliwość i z niej skorzystaliśmy – informuje Konrad Gąsiorowski, dyrektor biura ds. pozyskiwania funduszy i promocji gminy Biała Podlaska. 

W 1941 roku tuż przed planowanym atakiem na Związek Radziecki Niemcy utworzyli na terenie powiatu bialskiego przejściowy obóz frontowy oznaczony jako "Frontstalag 307". Składał się on z podobozów "A" w Terespolu, "B" w Sielczyku i "C" w Kaliłowie - Woskrzenicach Dużych oraz lazaretu w lesie Hola.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 12 listopada

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe