Wisznice: Wyremontowali kościół i cerkiew

  • 14.11.2019, 10:29
  • (jlk)
Wisznice: Wyremontowali kościół i cerkiew
Parafia Rzymskokatolicka p.w. Przemienienia Pańskiego w Wisznicach przeszła renowację. Prace wykonywano pod nadzorem konserwatora zabytków. Koszt inwestycji to ponad 66 tys. zł. Trwają też prace końcowe mające na celu zmodernizowanie cerkwi unickiej.

Prace w kościele trwały kilka miesięcy, rozpoczęły się w grudniu 2018 r. , a zakończyły w  2019 r. W kościele udało się oczyścić i naprawić tynki, pomalować ściany i sufity, a także elementy drewniane wnętrza budynku kościoła. Zabezpieczono też elementy niemalowane oraz sprzątnięto świątynię. Łączna powierzchnia malowania ścian i sufitów wyniosła aż 3 652,53 m kw.

Renowację kościoła wykonano w ramach projektu pt. „Renowacja wnętrza zabytkowego Kościoła Parafialnego w Wisznicach”. Wartość inwestycji oszacowano na 66 572,93 zł, a uzyskane dofinansowanie to 59 500 zł. Projekt realizowany był przy wsparciu merytorycznym Urzędu Gminy Wisznice. Remont kościoła to niejedyna inwestycja, jaką zrealizowała parafia w Wisznicach. – Obecnie prace mające na celu modernizację cerkwi unickiej na potrzeby ruchu turystycznego są na ukończeniu. Rozpoczęto je jeszcze w 2018 r.  Dzięki nim w przyszłym roku będziemy mogli w cerkwi organizować koncerty muzyki poważnej oraz różne wystawy – tłumaczy wójt Piotr Dragan. Wykonano m.in. pomieszczenie techniczne o powierzchni użytkowej 14,96 m kw, instalację elektryczną, zamontowano pompę ciepła, instalację wodociągową do pomieszczenia technicznego, wylano podłoże i ułożono ogrzewanie podłogowe wraz z izolacjami cieplnymi i przeciwwilgociowymi.  Koszt inwestycji to 240 000 zł, a uzyskane dofinansowanie to 162 301, 25 zł. Kolejnym etapem prac, na które parafia uzyskała dofinansowanie było wykonanie posadzki z płytek granitowych. Realizacja tego etapu prac dobiega końca. Oba projekty realizowane są przy wsparciu merytorycznym Urzędu Gminy Wisznice.
 

(jlk)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe