Dwanaście miejscowości na terenie gminy odwiedzi plenerowa wystawa „Wiktoria 1920”. Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim z dyrektor Magdaleną Chodzińską, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z dyrektor Sylwią Hubicą oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Karola Krysińskiego w Rudnikach z dyrektor Moniką Swórską pozyskały na ten cel dotację w wysokości 40 tys. złotych.
Fundusze pochodzą z rządowego Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria1920”. Wystawa upamiętnia bitwę warszawską w jej 100. rocznicę.
– Była to jedna z kluczowych bitew, rozgrywana już na starcie rodzącej się niepodległości. Szukaliśmy sposobu, by sprostać ograniczeniom, wynikającym z sytuacji epidemicznej i upamiętnić to wydarzenie oraz jednocześnie dać możliwość zetknięcia się z tą tematyką, jak największej liczbie osób. Tak narodził się, jak się później okazało, wcale niełatwy do zrealizowania pomysł, zorganizowania wielkoformatowej wystawy plenerowej. Na szczęście się udało i jesteśmy zadowoleni z efektów – mówi dyrektor Magdalena Chodzińska.
Wystawa opowiada o przyczynach bitwy, przebiegu i jej znaczeniu dla odbudowy państwowości polskiej po 123 latach niewoli. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 6 września w Rzeczycy. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. To właśnie stąd pochodzą lokalni bohaterowie, walczący o niepodległość – Henryk Konstanty Zakrzewski oraz kapitan Zygmunt Tarkowski. - Inauguracja nie mogła więc odbyć się nigdzie indziej. Tą skromną uroczystością chcieliśmy w sposób szczególny oddać im hołd – wyjaśnia Magdalena Chodzińska, która zapowiada, że w przyszłości w gminie być może będzie wykorzystywana podobna forma prezentowania historycznych treści. (...)
Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 15 września


![Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA] łobaczew mały zbiórka pożar warsztatu pomoc](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-pozar-zniszczyl-stolarnie-w-lobaczewie-malym-trwa-zbiorka-zdjecia-1770032834.jpg)
![Publiczność śpiewała z wokalistami [GALERIA ZDJĘĆ] Publiczność śpiewała z wokalistami [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-publicznosc-spiewala-z-wokalistami-galeria-zdjec-1769776464.jpg)












Napisz komentarz
Komentarze