Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 07:35
Reklama
Reklama

Szykuje się niezapomniana zabawa! Nauczysz się tradycyjnych tańców

Już w najbliższy piątek, gmina Międzyrzec Podlaski zaprasza na zabawę taneczną jak za dawnych lat. Podczas "Gminnej potańcówki na dechach" odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców, podczas których uczestnicy dowiedzą się, co to „kozak”, „śpiuch”, „tupacz”.
Szykuje się niezapomniana zabawa! Nauczysz się tradycyjnych tańców

"Jak ja byłem kawalerem, nie było tygodnia, żeby nie było potańcówki w środku tygodnia. Kiedyś też wieczorki były od poniedziałku do soboty (...) jak wieczorki, to i potańcówka". To słowa ś.p. Mariana Ledwójcika (1936 – 2020), harmonisty i bębnisty, mieszkańca Szóstki, spisane podczas badań terenowych prowadzonych na terenie Międzyrzecczyzny.

W piątek 25 czerwca o godzinie 18:00 przy remizie w Zaściankach rozpocznie się pierwsze spotkanie realizowane w ramach projektu „Gminna potańcówka na dechach”. Tradycja "potańcówek na dechach", to zapomniany zwyczaj, przejaw lokalnego folkloru. Dawniej, na terenie ziemi międzyrzeckiej w ramach wspólnego świętowania wydarzeń (takich jak święta kościelne, odpusty parafialne lub inne imprezy okolicznościowe), organizowano plenerowe lub domowe zabawy taneczne przy akompaniamencie instrumentalistów: skrzypka, bębnisty i harmonisty.

Potańcowki stanowiły ważny element tutejszej wspólnoty, także w okresie zwykłym i w ciągu tygodnia roboczego. Tradycja potańcówek z wielu powodów uległa zanikowi, a przekaz pokoleniowy w tym zakresie został przerwany z naturalnych przyczyn – młodsze pokolenie wykształciło własne zwyczaje i nie było zainteresowane praktykowaniem obyczajów swoich poprzedników. Przez realizację projektu „Gminna potańcówka na dechach” chcemy powrócić do tego zwyczaju i choć w niewielkiej części przywrócić go w obieg, by pokazać młodemu pokoleniu, jak spędzali wolny czas nasi dziadkowie i pradziadkowie. Ciekawym elementem dawnych zabaw tanecznych były tzw. figury taneczne: w naszym regionie były to między innymi „kozak”, „śpiuch”, „tupacz”, oberek, polka, „łysy” (zwany też „polką szabasówką”), a także różne warianty walczyków.

Czego możecie się spodziewać?

- Oferujemy darmowe warsztaty z zakresu tańców tradycyjnych, praktykowanych podczas dawnych potańcówek. Warsztaty poprowadzi folklorysta Paweł Warowny, prezes Fundacji „Z przytupem” z Ryk, od wielu lat związany z kulturą tradycyjną dzisiejszego województwa lubelskiego. Każde warsztaty potrwają dwie godziny zegarowe, zaś po nich odbędzie się tradycyjna potańcówka na dechach - opowiadają organizatorzy.

Podczas warsztatów i zabawy zagra do tańca mistrz Zdzisław Marczuk z Zakalinek – skrzypek i harmonista, trzykrotny laureat Złotej Baszty (głównej nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym) oraz laureat Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Zdzisław Marczuk podtrzymuje i praktykuje folklor muzyczny Południowego Podlasia, przekazując go swoim uczniom. W kapeli grającej do tańca usłyszycie także skrzypaczkę Paulinę Jakoniuk, laureatkę III miejsca w kategorii instrumentalistów Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanym przez Filharmonię Szczecińską. Nie zabraknie także gry na bębenku obręczowym – nieodłącznym elemencie dawnego muzykowania.

Jak się przygotować?

Zachęcamy do ubrania się w strój stylizowany na folkowy: panom proponujemy białe koszule i czapki maciejówki lub kaszkiety, paniom – oczywiście spódnice, sukienki i wygodne buty do tańca. Razem stwórzmy klimat tego wydarzenia, bez Was, uczestników, nie będzie to możliwe. Pozostałe niezbędne materiały warsztatowe uzyskacie na miejscu. Nie wymagamy doświadczenia w zakresie tańca -  z nami nauczysz się wszystkiego od podstaw. Do zobaczenia już 25 czerwca w Zaściankach!

 

Projekt „Gminna potańcówka na dechach” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”

 

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim oraz Zespół „Leśne Echo” z Zaścianek

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Rolnik-MyśliwyTreść komentarza: I wyobraźcie sobie, że zdecydowana większość tych kwot przeznaczona jest na wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzynę. Dewizowki to nie fanaberia kół, tylko konieczność, która pozwala utrzymać płynność finansową kołom łowieckim. Prosze zadac sobie troche trudu i do tych niby ogromnych zyskow proszę przeciwstawić wysokośćwyplaconych odszkodowań np dla naszego Powiatu.Data dodania komentarza: 28.04.2024, 11:01Źródło komentarza: Łowy na grubą zwierzynę pachną grubymi pieniędzmi. Zostawiają je zagraniczni myśliwiAutor komentarza: sąsiadTreść komentarza: Wyniki bardzo czytelne....... Gratulacje 👏👏👏👏👏👏👏👏Data dodania komentarza: 27.04.2024, 20:21Źródło komentarza: Walczyli o puchar Rektora – GALERIA - PATRONAT SŁOWA PODLASIAAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Robią to DLA CIEBIE. Abyś się zadziwił. COP, a ostatnio wielkie lotnisko, gdzieś Arabi?Bahrajn? Przesiadkowe. Okazało się, że tam trwała wojna w Iraku. Przed wojną był spokój, tylko Husajn, ale Husajn (ten z Waszyngtonu) się na niego obraził i wysłał Dżordża (Żorżik, wiesz, kto to Żorżik wy Lwowi). I był tam straszny swąd spalenizny. Sukses odnotowany, czołgi sprzedane. Zbudujemy nowe, lepsze, nowsze. Kochani, My ostrzegamy, prosimy, pokazujemy Księżyc, brudnym paluchem (ponieważ jesteśmy zapracowani, tak, tak). I kiedy się już nie spodziewasz (Ż), Grom uderza. Zwyczajny grom, uderza po raz Trzeci. Taka jest historia. Pani Kasia o COŚ prosiła. No.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 10:22Źródło komentarza: Są pieniądze na bialską megainwestycję komunikacyjnąAutor komentarza: Sima GrymtransTreść komentarza: Bzdura to t... Mam CMR ot 06.04.2024 I 8 km do 68.Data dodania komentarza: 27.04.2024, 00:32Źródło komentarza: 1100 ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego Kukuryki-KozłowiczeAutor komentarza: MarekTreść komentarza: Dzień dobry. A co ma Pan zamiar zrobić z chamem leśniewskim , który wyżywa się na kursantach?Data dodania komentarza: 26.04.2024, 22:48Źródło komentarza: Nowy dyrektor WORD: To będzie najnowocześniejsze centrum w regionie
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama