Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 14:15
Reklama

Można stawiać domy bez zezwolenia, ale lepiej jeszcze poczekać

W życie weszły przepisy pozwalające budować domy bez mnóstwa formalności. Jeżeli ktoś chce się na to zdecydować, to dobrze z rozpoczęciem inwestycji poczekać. Dlaczego?
Można stawiać domy bez zezwolenia, ale lepiej jeszcze poczekać
Autor: iStock

To jeden z projektów zawartych w tzw. Polskim Ładzie, czyli pakiecie zmian społeczno-gospodarczych, który właśnie wszedł w życie. Prawo umożliwia już wybudowanie domu bez wielu formalności. Nie trzeba mieć zgody na prowadzenie inwestycji, a wystarczy tylko zgłoszenie do urzędu gminy. Nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Trzeba mieć tylko ziemię.

Są jednak pewne zasady. Po pierwsze chodzi o budynki do 70 metrów kwadratowych, a działka musi być na tyle duża, aby dom spełniał obowiązujące normy budowlane, czyli np. znajdował się w odpowiedniej odległości od granicy posesji. Dodatkowo dom musi powstać, aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe. Oznacza to, że inwestorem musi być osoba, która w tym budynku zamieszka. Nie można go postawić, a następnie sprzedać. Wniosek można złożyć przez Internet za pośrednictwem aplikacji na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl. Tam też znajdują się wskazówki, dotyczące prawidłowego wypełnienia dokumentów oraz wykaz potrzebnych pism.

Jeżeli ktoś już teraz chciałby rozpocząć inwestycję, to lepszym rozwiązaniem jest jeszcze poczekać. W drugim kwartale tego roku mają być dostępne niemal darmowe (mają kosztować 1 zł) projekty takich domów. Trwa już rządowy konkurs architektoniczny na ich przygotowanie. Każdy będzie mógł pobrać taki projekt i (ewentualnie dostosowując go do działki) zacząć budowę na jego podstawie.

Nie każdemu jednak podoba się to rozwiązanie. Konkurs krytykowany był przez architektów. Już latem Izba Architektów Polskich alarmowała, że tego typu projekty nie będą brały pod uwagę jego potrzeb, uwarunkowań geotechnicznych ani prawnych, kontekstu kulturowego czy ładu przestrzennego. W rezultacie może się okazać, że zupełnie nie spełniają oczekiwań klientów i zwyczajnie nie pasują do otoczenia.

Izba Architektów RP zaznaczała również, że „przyjęcie proponowanego rozwiązania, w którym udostępniającym projekt budowlany pozostaje Skarb Państwa, rodzi poważne wątpliwości co do zakresu odpowiedzialności za ewentualne problemy lub błędy projektowe, lub wykonawcze rodzące odpowiedzialność w tych trzech sferach, zwłaszcza że budynki te mają być realizowane bez kierownika budowy”.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama