Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 18 maja 2022 20:59
Reklama

Łosice: Sukces Marianny Pawłowskiej 

Podczas gali podsumowującej XXVI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romualda III Mikoszewskiego „Ziemia najbliższa” poznaliśmy największych mistrzów pióra. Drugie miejsce w konkursie zajęła Marianna Pawłowska z Niemojek, która otrzymała także tytuł najlepszego literata z powiatu łosickiego. Słowo Podlasia sprawowało patronat medialny nad wydarzeniem.
Łosice: Sukces Marianny Pawłowskiej 
Marianna Pawłowska (w środku) otrzymała także tytuł najlepszego literata z powiatu łosickiego
Autor: fot. Kami Sakowski

W tym roku wpłynęło 195 zestawów wierszy nadesłanych z całej Polski i zagranicy. Trudu oceny i analizy nadesłanych prac podjęło się Jury, w skład którego weszli uznani twórcy i krytycy literaccy: Ernest Bryll, Waldemar Michalski, Agnieszka Polak, Joanna Obrępalska i Grzegorz Michałowski. Pod ocenę poddano w sumie aż 585 wierszy, a spośród ich autorów wyłoniono laureatów.

Tradycyjnie podczas gali, oprócz pierwszych nagród przyznawano zawsze również tytuły w specjalnej kategorii „Regionalne”, jednak w tym roku jury postanowiło obstąpić od tej formuły.

– Tak się bowiem stało, że jednoznaczny wybór członków jury wskazywał do nagród wiersze nie tylko naszym zdaniem najbardziej dojrzałe – ale ku naszemu radosnemu zaskoczeniu – dotykające tych spraw jakie obejmowała kategoria „Regionalne”. Bardzo ciekawy to splot wydarzeń. Może jest tak, że poezja potrzebująca konkretu szuka go właśnie w krainie ojczyzny najbliższej – uciekając od zalewu ogólników w jakich tonie dzisiejsza dyskusja w publicystyce. W każdym razie cieszy nas ta bliskość z istotą konkursu – mówi przewodniczący komisji Ernest Bryll.

Pierwsze miejsce przyznano Januszowi Pyzińskiemu z Dębicy za zestaw wierszy opatrzonych godłem: „Nikifor”. Miejsce drugie wywalczyły ex aequo Renata Malinowska z Trzebnicy za zestaw opatrzony godłem: „Wrotycz” oraz Marianna Pawłowska z Niemojek za „Jaskółcze Ziele”. Otrzymała ona także tytuł najlepszego literata z powiatu łosickiego. Miejsce trzecie przypadło w udziale Grzegorzowi Baczewskiemu z Warszawy za zestaw „Tuptuś”.  

Uroczysta gala odbyła się na deskach sali widowiskowej Łosickiego Domu kultury. Laureatom nagrody wręczyli: burmistrz Mariusz Kucewicz, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Robert Więckowski oraz członkowie Jury. Waldemar Michalski wygłosił słowo podsumowujące. Nagrodzone wiersze przeczytały: Dorota Kozłowska, Aleksandra Bartoszuk i Joanna Gąska. Muzycznym prezentem dla przybyłych na uroczystość był recital Tomasza Kordeusza z towarzyszeniem pianisty Piotra Matuszczyka.

Zadanie dofinansował Samorząd Województwa Mazowieckiego. Sponsorem głównym koncertu była Polska Spółka Gazownictwa. 

Wyróżnienia otrzymali:

Danuta Potrawa z Gniezna za zestaw „VOLVER”, Anna Piliszewska z Wieliczki za zestaw „DYM”, Dawid Sulej Rudnicki z Krakowa za "AMICUS ALCET”, Jerzy Marciniuk ze Szwecji za „ESTER”, Mariusz Baryła z Piotrkowa Trybunalskiego za „KLON”, Mirosław Gabryś z Cieszyna za „SZARAWARY W SZUWARACH”, Marta Jurkowska z Olkusza za zestaw „PAJĘCZYNA”, Ela Galoch z Turka za „PIÓRO PELIKANA” i Eugeniusz Rychlicki z Chorzowa za „EURY”.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GoljatTreść komentarza: Kancelaria Radcy Prawnego Konrada Jaeschke z Zamościa?Data dodania komentarza: 18.05.2022, 09:53Źródło komentarza: Wypadek na skrzyżowaniu. Zderzyły się dwa audi.Autor komentarza: DawidTreść komentarza: Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny o kontakt, przekażę istotne informacje w sprawie. Dawid tel.579925890Data dodania komentarza: 17.05.2022, 18:50Źródło komentarza: Wypadek na skrzyżowaniu. Zderzyły się dwa audi.Autor komentarza: NataliaTreść komentarza: Dieta pudełkowa to bardzo wygodna sprawa. Sama zamawiam sobie pudełka z cateringu dietetycznego Blue z Mokobód. Fajnie, że nie trzeba gotować ani robić zakupów tylko jedzonko jest codziennie pod drzwiami ;)Data dodania komentarza: 16.05.2022, 14:18Źródło komentarza: Dieta pudełkowa - zdrowa, smaczna i bezpiecznaAutor komentarza: czytTreść komentarza: Reklamujecie, zajeżdżam w południe, a tam nic nie ma. Może Pchły tylko. No i Wasza strona (i nie tylko) klikam by otworzyć nową kartę, a od razu się otwiera: mam dalej już nie oglądać Słowa. Jak sobie Chcecie - to Wasz Kod (html) - kto zbytnio szmydki, ten sam sobie, może zaszkodzić.Data dodania komentarza: 14.05.2022, 15:23Źródło komentarza: Masz stare przedmioty, których już nie używasz? Chcesz kupić unikat? Przyjdź na pchli targAutor komentarza: czytTreść komentarza: Ukraińców? Ukrainą - -władze, to tam mają po 3 paszporty. Karabinem po polu, a co Dżondery się popsuły, czy daliście ukraść? Państwo niepodległe, to nie jest Pelargonia.Data dodania komentarza: 14.05.2022, 15:20Źródło komentarza: Ed Sheeran i Bono wspierają Ukrainę. Zobacz i posłuchaj!
Reklama