Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 04:29
Reklama

Weź dodatek osłonowy

Od 4 stycznia można składać wnioski o dodatek osłonowy. Pomoc nie należy się jednak każdemu. Podpowiadamy, kto może z niej skorzystać i jak się o niego starać. 
Weź dodatek osłonowy
Autor: fot. pixabay.com/poglądowe

Dodatek osłonowy to rozwiązanie zawarte w tarczy antyinflacyjnej, przez które rząd chce walczyć z rosnącymi kosztami życia. Chodzi o zniwelowanie wysokich podwyżek cen gazu, prądu, paliwa i wynikającej tego droższej żywności. Z dodatku – jak podaje strona rządowa – będzie mogło skorzystać około 6,8 mln gospodarstw domowych.

Komu i w jakiej wysokości?

Z tych pieniędzy nie mogą skorzystać wszyscy, bo pomoc skierowana jest do najuboższych. Należą się gospodarstwom domowym, w których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2,1 tys. zł na osobę w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 1,5 tys. zł (na jedną osobę) jeśli chodzi o wieloosobowe.

Wypłacane sumy zależą od liczby osób w rodzinie. Dodatkowo jeżeli dom ogrzewany jest w sposób konwencjonalny, czyli przy użyciu drewna lub węgla, to dodatek ma być powiększony o 25 procent. W myśl przepisów właściciel gospodarstwa jednoosobowego otrzyma 400 zł rocznie (500 zł przy ogrzewaniu konwencjonalnym), 2-osobowego – 600 zł rocznie (750 zł), 4-5-osobowego – 850 zł (1062,50 zł), a 6-cio i więcej – 1150 zł (1437,50 zł). 

Trzeba także wiedzieć, że w tym systemie funkcjonuje zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że pieniądze mogą otrzymać rodziny przekraczające finansowe granice, ale pomoc będzie niższa właśnie o kwotę przekroczenia. Minimalna suma, jaką można otrzymać to 20 zł. 

Z tych pieniędzy nie trzeba się będzie rozliczać, więc nie ma potrzeby informowania o tym urzędu skarbowego i umieszczania kwot w zeznaniu podatkowym. Otrzymane w ramach dodatku pieniądze nie podlegają też zajęciu komorniczemu.

Gdzie złożyć wniosek?

Obsługą programu zajmują się samorządy. To wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast będą wydawać decyzje przyznające lub odmawiające przyznania dodatku. Informacja o przyznaniu dodatku osłonowego może być przekazywana na wskazany przez wnioskodawcę adres poczty elektronicznej, a wnioski można przesyłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 r. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w dwóch równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 r. W tym przypadku wypłata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r. Przypominamy, że 4 stycznia rozpoczęła działanie specjalna infolinia dotycząca dodatku. Jej numer to 22 369 14 44. Czynna jest w dni robocze w godz. 8 – 16.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama