Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 13:06
Reklama

Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać – stałe czy zmienne?

Około 50 procent nieruchomości jest finansowana za pomocą kredytu hipotecznego. Raty kredytów w ostatnim czasie bardzo mocno wzrosły. Wiele osób zastanawia się, jakie oprocentowanie wybrać, zaciągając kredyt hipoteczny – stałe czy zmienne. Zapytaliśmy eksperta.
Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać – stałe czy zmienne?
Każdy kredytobiorca musi podjąć decyzję sam, znając wady i zalety obu rodzajów oprocentowań
Autor: poglądowe/pixabay.com

Wysokie, comiesięczne kwoty to efekt podnoszenia przez Radę Polityki Pieniężnej stopy procentowej. Obecnie wynosi ona – przypomnijmy – 4,5 procent. Na początku kwietnia RPP podniosła wskaźnik aż o 1 procent, czyli najwyżej w XXI wieku. Wielu kredytobiorców zastanawia się nad zmianą warunków kredytu. Część osób pyta, jakie oprocentowanie wybrać, zaciągając kredyt hipoteczny.

Każdy musi wybrać sam oprocentowanie
 

Spotkaliśmy się z ekspertem finansowym Karoliną Jurek. Zapytaliśmy go o to, jakie oprocentowanie wybrać przy kredycie hipotecznym. – Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. To tak, jakbym miała doradzać komuś, którą sukienkę kupić. Mam wybrać spośród dwóch modeli. Chętnie podzielę się swoją opinią na temat tych sukienek. Mogę pokazać ich wady i zalety, ale to dana osoba musi się czuć w sukience dobrze. Ostatecznie to ta osoba podejmuje decyzję – mówi Karolina Jurek.

Oprocentowanie zmienne
 

– Oprocentowanie zmienne składa się z części stałej marży i zmiennego WIBOR-u. Kiedy WIBOR rośnie, rośnie też oprocentowanie i rośnie nam rata kredytu hipotecznego. Jaki jest minus tej sytuacji? Niepewność przyszłości. Nie wiesz, do jakiego poziomu stopy procentowe wzrosną, jak długo będą rosły, przez jaki czas zatrzymają się na tym poziomie. Ciężko jest więc zaplanować swój domowy budżet – wyjaśnia ekspert finansowy. Dodaje, że dla osób, które będą się tym mocno stresowały i codziennie myślały o tym, ile jeszcze ich rata kredytu wzrośnie, osób które nie mają zapasów finansowych w domowym budżecie, może być to sytuacja trudna.

Czytaj też: Planujesz wziąć kredyt hipoteczny? Dowiedz się więcej od eksperta

 
Oprocentowanie stałe
 

– Osoby te być może będą bardziej skłonne wybrać oprocentowanie stałe. Banki proponują oprocentowanie stałe na okres 5,7 lub 10 lat. Kredytobiorca ma zagwarantowane, że w tym czasie nie zmieni się rata jego kredytu. Rata jest bowiem „zamrożona” na konkretnym poziomie. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość zaplanowania swojego budżetu domowego. Natomiast minusem jest to, że stałe oprocentowanie jest zazwyczaj trochę wyższe niż oprocentowanie zmienne, więc tak naprawdę za swój spokój kredytobiorca musi trochę zapłacić – zaznacza Karolina Jurek. 

Jednocześnie podkreśla że stopy procentowe nie będą rosnąć w nieskończoność. 

– Zapewne za około 2 lata zaczną spadać, a kredytobiorca, który wybrał oprocentowanie stałe, zostanie z wyższą ratą. Chociaż tu też jest wyjście awaryjne. Można refundować kredyt hipoteczny, czyli przenieść go do innego banku na lepsze warunki cenowe. Plus jest taki, że przy kredytach z oprocentowaniem stałym w większości banków nie ma prowizji przy wcześniejszej spłacie zobowiązania . Można więc w całości spłacić kredyt hipotecznym, zaciągając drugi w innym banku. Minus jest taki, że musisz ponownie mieć zdolność kredytową i ponownie bank musi ocenić wartość zabezpieczenia, wartość nieruchomości – mówi agent.

Rząd przedstawił działania, które mają pomóc kredytobiorcom wyjść z trudnej sytuacji związanej ze wzrostem rat. Są to m.in.: cztery miesiące "wakacji kredytowych" w roku, pomoc dla kredytobiorców z przejściowymi problemami, wprowadzenie nowego wskaźnika oprocentowania kredytu w miejsce WIBOR-u oraz fundusz wzmacniający odporność sektora bankowego.

Czytaj też: Rząd zwiększa pieniądze na dopłaty do rat kredytów na dom i mieszkanie


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Chyba kogoś przy wręczaniu Zasłużony dla Koła Bialczan złośliwie pominięto !!! To nie powinno się zdarzyć !!!Data dodania komentarza: 03.10.2022, 20:13Źródło komentarza: Świętowali 100-lecie Koła BialczanAutor komentarza: BialaninTreść komentarza: Jeśli mieszkańcy naszego miasta to bialanie to nazwa Koło Bialczan jest chyba nieaktualna.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 15:45Źródło komentarza: Świętowali 100-lecie Koła BialczanAutor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieci
Reklama
Reklama
Reklama