Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 06:44
Reklama

Top 5. Rośliny, których zapach odstraszy muchy

Są łatwe w uprawie i na dodatek dzięki nim przestrzeń jest piękniejsza. Niektóre można jeść, inne przynoszą spokój i wyciszenie. Najważniejsze jednak, że odstraszają muchy.
Top 5. Rośliny, których zapach odstraszy muchy
Aby odstraszyć muchy, wystarczy odpowiednio dobrać rośliny i pozwolić zadziałać ich olejkom eterycznym
Autor: iStock

Po długiej, zimowej przerwie w końcu kwitną kwiaty, zielenią się drzewa, z ogródków dochodzi zapach grilla. W domach zaś pojawiają się nieproszeni goście – muchy. W sklepach są oczywiście dostępne środki, które pomagają je odstraszyć. Możemy też biegać po domu ze specjalną łapką albo ścierką, ale znamy na to łatwiejszy, przyjemniejszy i całkowicie naturalny sposób. Wystarczy odpowiednio dobrać rośliny i pozwolić zadziałać ich olejkom eterycznym. Oto kilka naszych propozycji...

Pelargonia pachnąca (anginka)

Doskonale odnajdzie się w ogrodzie, w domu i na balkonie. Podlewanie tej rośliny powinno być umiarkowane, bo jest wrażliwa zarówno na przesuszenie, jak i przelanie, przy czym lepiej poradzi sobie z tym pierwszym. Najlepszym miejscem uprawy będzie to, które da kwiatom dużo słońca. Podłoże może być uniwersalne, jednak konieczne jest zastosowanie na dnie doniczki drenażu.

Mięta pieprzowa 

Pięknie pachnie i może posłużyć do przygotowywania orzeźwiających napojów. Miętę pieprzową wysiewamy od marca do maja w doniczkach. Żeby rosła piękna i obfita, wymaga temperatury od 12 do 20 st. C. Nie lubi nadmiernego podlewania, a jej korzenie łatwo gniją. Dlatego konieczne jest zastosowanie warstwy drenażowej. Aby mogła dalej się rozkrzewiać, należy odcinać górne części gałązek (nie obrywamy samych listków).

Lawenda wąskolistna

Oprócz tego, że odstraszy muchy, przyniesie też ukojenie zszarganym nerwom. Podobnie jak poprzednicy – lawenda potrzebuje dobrego drenażu, najlepiej z kawałków ceramiki. Po przesadzeniu do właściwych doniczek należy ją obficie podlać, jednak w późniejszym czasie wymaga jedynie regularnego zwilżania podłoża. Może być hodowana w domu, na balkonie i w ogrodzie. Obfite kwitnienie zapewni jej jednak słoneczne stanowisko.

Palczatka (trawa) cytrynowa

Wiosna to najlepszy moment na jej wysiewanie, czego efekty mogą być widoczne już nawet po trzech tygodniach. Jest to roślina wieloletnia. W sezonie letnim wymaga regularnego podlewania, zimą zaś jej zapotrzebowanie na wodę jest niewielkie. W domowej uprawie najlepiej poczuje się ustawiona na słonecznym parapecie. Roślina ma wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto włączyć ją również do codziennej diety.

Bazylia pospolita

W każdym domu swoje miejsce odnajdzie też bazylia. Wysiewamy ją na początku wiosny i regularnie podlewamy, nie dopuszczając do zbyt dużej wilgoci – jest bardzo podatna na gnicie. Nie lubi ostrego słońca, które powoduje żółknięcie liści. Poradzi sobie w uniwersalnym podłożu, ale wymaga osłonięcia swoich liści od wiatru. Intensywnie pachnie i smakuje, dlatego z powodzeniem urozmaici również ciepłe posiłki lub kanapki.

Czytaj też: Ktoś w Białej Podlaskiej rozbił kumulację Lotto i wygrał prawie 8 mln zł!

Masz stare przedmioty, których już nie używasz? Chcesz kupić unikat? Przyjdź na pchli targ


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama