Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 04:44
Reklama

Droższa rejestracja samochodu? Znamy propozycje stawek

Samorządowcy chcę podwyższenia opłat za zarejestrowanie pojazdu. Jak przekonują, gdy wokół wszystko drożeje, stawki są takie same od 12 lat.
Droższa rejestracja samochodu? Znamy propozycje stawek
W trakcie prac nad nowymi rozwiązaniami Związek Powiatów Polskich zaproponował, żeby podnieść stawki za wydawanie tradycyjnych tablic. Chodzi o niebagatelną podwyżkę, bo aż 45 procent
Autor: iStock

Przypomnijmy, ile za to płacimy dzisiaj. Jeżeli ktoś rejestruje w Polsce samochód, to musi na to wydać 180,5 zł. Na tę kwotę składają się:

  • pozwolenie czasowe ważne 30 dni – 13,50 zł,
  • dowód rejestracyjny – 54 zł,
  • znaki legalizacyjne – 12,50 zł,
  • nalepka kontrolna – 18,50 zł,
  • tablice rejestracyjne – 80 zł,
  • opłata ewidencyjna – 2 zł.

Ile zyskali kierowcy?

W tym roku weszły w życie przepisy, które odciążają portfele kierowców. Na przykład każda osoba, która rejestruje samochód osobowy, nie musi wymieniać tablic rejestracyjnych. Dzięki temu w kieszeni zostaje 98,50 zł. Składają się na to koszt nowych blach i nalepki na szybę z numerem rejestracyjnym. 

Jest tylko jeden warunek: samochód musi być wcześniej zarejestrowany w Polsce i posiadać tablice rejestracyjne zgodne z obowiązującym u nas wzorem. To oznacza, że jeżeli pojazd miał czarne „blachy”, to należy je wymienić na nowe. To samo dotyczy nowszych wzorów, ale z symbolem polskiej flagi zamiast – koniecznej dziś – flagi Unii Europejskiej.

Kolejna korzystna dla kierowców zmiana wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Oznacza oszczędności w kwocie 18,50 zł. Przepisy, które zaczną obowiązywać 4 września, nie nakładają już na właściciela pojazdu obowiązku umieszczania na przedniej szybie nalepki kontrolnej z numerem rejestracyjnym.

Ile stracą kierowcy?

Teraz okazuje się, że rząd pracuje nad kolejnymi modyfikacjami przepisów. Tyle że tym razem nie oznaczają one kolejnych oszczędności. Minister infrastruktury chce, żeby opłata za tablice rejestracyjne zabytkowe motorowerowe i dla motocykli była o 10 złotych wyższa od ceny „normalnych blach”. Czyli kosztowałyby:

– 40 zł w przypadku zabytkowych motorowerów,

– 50 zł jeśli chodzi o zabytkowe motocykle.

Dla większości kierowców ważniejsza jest jednak inna kwestia. W trakcie prac nad nowymi rozwiązaniami Związek Powiatów Polskich zaproponował, żeby podnieść stawki za wydawanie tradycyjnych tablic. Chodzi o niebagatelną podwyżkę, bo aż 45 procent.

Samorządowcy wskazują, że stawki urzędowe nie zmieniały się od 12 lat, a wszystko wokół drożeje.

„Od lutego 2010 r. do maja 2022 inflacja wyniosła 37 proc. Już wiadomo, że inflacja w 2022 r. przekroczy 10 proc.” – uzasadnia Związek Powiatów Polskich.

I dodaje, że ceny podnosi także Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która dostarcza do urzędów blankiety potrzebne do zarejestrowania pojazdu.

Czytaj też: Renault wycofuje się z Moskwy. Opuszczoną fabrykę zajmie moskwicz

Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama