Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 07:37
Reklama

Strażnicy ruszą do walki z szarą strefą. Będą wystawiać nowe mandaty

Straży miejskiej i gminnej przybędzie obowiązków. Wkrótce strażnicy zaczną kontrolować, czy sprzedawca wydaje paragony. I nakładać mandaty za przekroczenie prędkości. I to niemałe.
Strażnicy ruszą do walki z szarą strefą. Będą wystawiać nowe mandaty
Straży miejskiej i gminnej zaczną kontrolować, czy sprzedawca wydaje paragony. I nakładać mandaty za przekroczenie prędkości.
Źródło: Pixabay/freepik.com

Dotychczas straż miejska powszechnie kojarzyła się z pilnowaniem porządku publicznego i wystawianiem mandatów za niewłaściwe parkowanie. Niebawem się to zmieni, a strażnikom przybędzie i obowiązków, i uprawnień. W imieniu skarbówki mają się włączyć – jak czytamy w InnPoland – do walki z szarą strefą.

Strażnicy przypilnują, czy wystawiasz paragony

W Ministerstwie Finansów powstał projekt zmian w Kodeksie karnym skarbowym. Nadadzą one strażom miejskim i gminnym nowe uprawnienia, dotyczące sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej.

W uzasadnieniu projektu czytamy: „Zmiana usprawni ściganie sprawców wybranych typów wykroczeń skarbowych. Efektywne zwalczanie przestępczości, w tym przestępczości o charakterze ekonomicznym, wymaga pogłębienia współpracy między służbami i organami zaangażowanymi w przeciwdziałanie i zwalczanie tej sfery działalności”.

Po przeszkoleniu strażnicy wyruszą w tzw. teren i rozpoczną regularne kontrole. Jeśli przyłapią kogoś na omijaniu kasy fiskalnej i niewydawania paragonów, wystawią mu mandat. Pieniądze zasilą budżety samorządów.

To niejedyne konsekwencje, jakie mogą dotknąć osobę kontrolowaną. Dotkliwą w skutkach karą jest z pewnością utrata koncesji na sprzedaż alkoholu w sklepach. A to również przewiduje projekt nowelizacji KKS.

Mechanizm jest prosty. Jeśli w ciągu 6 miesięcy sprzedawca zostanie dwukrotnie przyłapany na sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej lub na niewydaniu paragonu, strażnicy poinformują o tym urząd, który wydał mu koncesję. Ten rozpocznie postępowanie, zmierzające do jej odebrania. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, koncesja zostanie odebrana.

Podobnie będzie w przypadku automatów do gier.

Mandat za prędkość

Kolejne uprawnienia strażnicy zyskają 30 sierpnia. Od tego dnia będą karać mandatami osoby, które przekraczają prędkość, poruszając się hulajnogami elektrycznymi czy rowerami.

Mandat za nadmierną prędkość na rowerze lub hulajnodze elektrycznej wynosi od 20 do 500 zł.

Czytaj także: Mandat nie tylko od policjanta. Kolejna służba zyska takie prawo

Ile kosztuje dziś prawo jazdy? W każdym mieście inaczej. Sprawdź!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
TOMASZ MĄKOSA 03.06.2022 16:10
TAK JEST PRAWDA STRAZNIK MIEJSKI MA PRAWO UKARAĆ MANDATEM MAŁOLATA MOŻE STRAŻNIK MIEJSKI A RODZICE BEDOM MUSILI ZAPLACIĆ KARE ZA SWOIE DZIECKO ZA JAZDE PO CHODNIKU np. ROWER LUB NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ MANDAT WYNOŚ TYSIACY ZLOTYCH DO TYSIACA ZLOTYCH KARN NAWET

TOMASZ MĄKOSA 03.06.2022 16:06
TERAZ DZIECI BEDOM STRAZNICY MIEJSCY KARALI JAZDE NA HULAJNODZE ELEKTRYCZNEJ MAJA OBOWIZEK ZATRZYMAC MALO LAT NA HULAJ NODZE NAWET RODZICE PLACILI MANDATY SWOIE DZIECI STRAŻ MIEJSKA MOŻE LEPIĆ MANDAT ZA JAZDE PO CHODNKU NA HULAJNODZE LUB NA ROWERZE BEDOM STRAZNICY KARAĆ TEŻ MŁODZIEŻ WIEKU SZKOLNYM MANDATAMI DOSTAWAĆ MANDAT OD STRAZNIK MIEJSKIEGO RODZICE BEDOM MUSILI PLACIC MANDAT ZA DZIECKO . NAWET GRZEWNA JEST 1000 TYS. złotych kary za jazde na rowerze w mieście po chodniku szybkom jazde jest mandat od strażnika miejskiego nie tylko policja może karać mandatami rodziców

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama