Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 13:32
Reklama

Wrócimy na Ukrainę i zaprosimy do siebie naszych polskich przyjaciół

Na Facebooku Ołeny Zełenskiej pojawił się film „Wrócę”. Jego bohaterami są ukraińscy uchodźcy w Polsce. Wszyscy zgodnie zapewniają: „Wrócimy, bo nie ma nic lepszego niż dom”.
Wrócimy na Ukrainę i zaprosimy do siebie naszych polskich przyjaciół
Autor: Olena Volodymyrivna Zelenska FB

Początek wojny w Ukrainie. Ukraińcy tysiącami przyjeżdżają do Polski. Wolontariusze dwoją się i troją, żeby im pomóc: znaleźć dach nad głową, nakarmić. Większość uchodźców nie chce jednak siedzieć bezczynnie i czekać, aż coś się zmieni. Roznosi ich energia. 

Tę ich aktywność z miejsca zagospodarowują ludzie, którzy wiedzą, co czują nasi najechani przez Rosjan sąsiedzi. Bo ich też na co dzień roznosi energia. I organizują ich wokół różnych aktywności, na przykład lepienia pierogów ukraińskich dla zakochanych w nich Polakach.

Duży stół. Wokół niego intensywnie pracuje 10 kobiet. Jest duże zamówienie, trzeba mu sprostać. Ich polska opiekunka-wolontariusza właśnie przyjeżdża, żeby zabrać gotowe pierogi. I zawieźć je tam, gdzie na nie czekają. 

Toczy się przy tym nabuzowana emocjami rozmowa. Pojawiają się łzy i mniej lub bardziej dramatyczne opowieści. Kobiety pokazują w telefonach zdjęcia swoich mężów, którzy gdzieś tam walczą.

– Pani Ania to nasz anioł – mówią o swojej opiekunce-wolontariuszce. – Jak skończy się wojna, to zaprosimy ją do siebie, żeby pokazać jej, jaka piękna jest nasza Ukraina. I że nie ma drugiego takiego kraju na świecie. 

Pani Ania zapewnia ze łzami w oczach: – Przyjadę, na pewno do was przyjadę.

Tak kończy się reportaż dziennikarzy TVN o ukraińskich uchodźcach w Polsce, który telewizja pokazała zaraz po wybuchu wojny. To również temat promowanego przez Ołenę Zełenską, żonę prezydenta Ukrainy, filmu „Wrócę”.

Te słowa powtarza każdy Ukrainiec 

„Wrócę”. Te słowa powtarza każdy Ukrainiec, który został zmuszony do opuszczenia domu. Wrócę do swojej szkoły. Do swojej filiżanki w kuchni. Do swoich kasztanów. Do krewnych” – napisała na Facebooku Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy.

Zobacz też fotoreportaż: Z samego piekła. Obrońcy Azowstalu na zdjęciach Dmytro Kozackiego

I dodała: „Nie mamy szczęścia do sąsiada, który udowadnia „braterstwo” rakietami i terrorem. Ale mamy ogromne szczęście z kolejnym sąsiadem – Polską, która nie tylko geograficznie stała się najbliższym przyjacielem Ukrainy.

Zełenska podkreśliła też, że nasz kraj – jak czytamy w NaTemat przyjął do tej pory przeszło 3 miliony uchodźców z Ukrainy, dając im „nie tylko tymczasowe mieszkanie, ale stałą opiekę, bezpłatne leki i edukację”.

Moc relacji

Film „Wrócę”. Kilkuletni Daryan jest jednym z tysięcy dzieci, które razem z rodzinami uciekały ze swojej Ukrainy. Uciekały do Polski. To filmowy narrator. Opowiada o tym, jak Polacy przyjęli jego i innych uchodźców w swoim kraju. Nie ukrywa swojej tęsknoty za domem i zapowiada, że wróci do swojej ojczyzny. Dodaje, że zaprosi swoich przyjaciół z Polski. Podobnie jak pozostali bohaterowie filmu.

– Wielu naszych obywateli wyjechało na przyjacielskie polskie ziemie, a Polacy potraktowali ich jak swoich – powiedział w Kijowie Wołodymyr Załenski na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą, przypomina NaTemat. – Moc relacji naszych krajów widać właśnie w takich sytuacjach, a nie w podpisanych umowach. Nie pozwolimy na to, aby to przyjacielskie partnerstwo utracić. 

Zobacz także: Renault wycofuje się z Moskwy. Opuszczoną fabrykę zajmie moskwicz


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czyt 03.06.2022 14:13
No Dobre. Ale pamiętacie, już wiecie, że głosowanie (referendum/wybory), to nie zabawa. A śmiertelne zagrożenie i niekiedy Szansa. Zapominaj

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama