Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 12:08
Reklama

Szybszy awans, wyższa płaca. Skąd rząd weźmie na to pieniądze?

Od września nauczycieli czekają zmiany: inny system awansu zawodowego i wyższe pensje. Jak będzie w rzeczywistości, na razie trudno cokolwiek przewidywać.
Szybszy awans, wyższa płaca. Skąd rząd weźmie na to pieniądze?
Od 1 września nauczycieli czekają zmiany: inny system awansu zawodowego i wyższe pensje. Zostanie też utrzymane świadczenie na start dla nauczycieli.
Źródło: iStock

Tak jest

Teraz ścieżka awansu zawodowego nauczycieli wygląda tak: nauczyciel stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Najniższe stopnie nauczycielskie oznaczają minimalną płacę zasadniczą. Zdaniem rządu to błąd, bo startujący w zawodzie młodzi ludzie zarabiają śmieszne pieniądza (poniżej najniższego wynagrodzenia). Stąd pomysł na zmianę tego stanu rzeczy.

Tak będzie

Od 1 września tego roku zostaną zlikwidowane stanowiska nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Nauczycieli czeka również odejście od odbywania sformalizowanych staży. Za to większy nacisk zostanie położony na zdobywanie umiejętności praktycznych pod okiem mentora. Zostanie to – jak obiecuje rząd – powiązane z wyższym wynagrodzeniem.

Skąd rząd na to weźmie?

Jak przekonują jego przedstawiciele, wzrost wynagrodzenia nauczycieli podejmujących pracę w szkole będzie możliwy dzięki zmniejszeniu liczby stopni awansu zawodowego. Wynagrodzenie nauczycieli w pierwszych 6 latach pracy w szkole zostanie podwyższone. Średnie wynagrodzenie nauczycieli będzie stanowiło dla:

- nauczyciela początkującego – 120 proc. kwoty bazowej,

- nauczyciela mianowanego – 144 proc. kwoty bazowej,

- nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Wynagrodzenie nauczyciela w pierwszym roku pracy w szkole wzrośnie ze 100 do 120 proc. kwoty bazowej, a wynagrodzenie w drugim, trzecim i czwartym roku pracy w szkole ze 111 do 120 proc. kwoty bazowej.

Co to jest kwota bazowa?

Według Karty Nauczyciela średnie wynagrodzenie nauczycieli jest pochodną wysokości właśnie kwoty bazowej. Co roku jest ona określana w ustawie budżetowej.

W tym roku kwota bazowa dla nauczycieli wynosi 3537,80 zł. 

Świadczenie na start zostaje

Od 1 września zostanie utrzymane świadczenie na start dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole. Do otrzymania go będą uprawnieni nauczyciele przygotowujący się do zawodu. Świadczenie będzie wypłacane w terminie 30 dni od rozpoczęcia pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Kolonie letnie 2022. Jak bezpiecznie wybrać dziecku ofertę?

PRZECZYTAJ: 700 zamiast 500 Plus. Bo 500 Plus to dziś 395,45 zł
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Chyba kogoś przy wręczaniu Zasłużony dla Koła Bialczan złośliwie pominięto !!! To nie powinno się zdarzyć !!!Data dodania komentarza: 03.10.2022, 20:13Źródło komentarza: Świętowali 100-lecie Koła BialczanAutor komentarza: BialaninTreść komentarza: Jeśli mieszkańcy naszego miasta to bialanie to nazwa Koło Bialczan jest chyba nieaktualna.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 15:45Źródło komentarza: Świętowali 100-lecie Koła BialczanAutor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieci
Reklama
Reklama
Reklama