Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 16:57
Reklama

Czy w mieszkaniu będzie gorąco? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Dobra atmosfera w mieszkaniu to taka, która daje energię i ochotę do działania o każdej porze roku. Aby swobodnie funkcjonować warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, by wybrać dom o pozytywnym mikroklimacie. Na co zwrócić uwagę, by rozpoznać takie lokum?
  • Źródło: morizon.pl
Czy w mieszkaniu będzie gorąco? Sprawdź, na co zwrócić uwagę
Najlepiej, aby okna kuchni wychodziły na północ – wtedy będzie w niej najchłodniej nawet przy gotowaniu
Źródło: Pixabay

Przez Polskę właśnie przechodzi fala upałów. Dobrym rozwiązaniem na takie dni jest zamontowanie w domu klimatyzacji, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Na co zwrócić uwagę przy wyborze lub budowie nieruchomości, by upalne letnie dni nie były nam straszne?

Ekspozycja okien na zachód

Pierwsze promienie słońca, zgodnie z zegarem biologicznym, powinny wpadać do sypialni. W upalne dni pokoje z ekspozycją zachodnią mocno się nagrzewają, co nie wpływa dobrze na komfort przy zasypianiu. Może to być wyraźnie uciążliwe dla samopoczucia, a otwarcie okien spowoduje jedynie, że gorące powietrze z zewnątrz wpadnie do środka.

Sytuację może poprawić możliwość uchylenia okien "na przestrzał" jeżeli mieszkanie posiada okna, wychodzące na obie strony. Taki kontrolowany przeciąg może poprawić możliwości przewietrzenia zebranego w godzinach popołudniowych, nagrzanego powietrza. Tam przyjemnie jest rano, kiedy przez noc powietrze zdąży się wychłodzić, jednak z powodu gorąca trudno jest zasnąć i wypocząć. Rozwiązaniem mogą być zasłony z tkaniny wytrzymałej i odpornej na działanie słońca albo np. drewniane żaluzje.

Mieszkanie na najwyższym piętrze

Przy dużej ilości ciepła, przenikającego przez dach, nawet osłona termiczna może być niewystarczająca. Izolacja przeciwwilgociowa może także potęgować nagrzewanie mieszkań położonych na ostatniej kondygnacji leciwych budynków. W odwrotnej sytuacji są lokale na parterze, gdzie często słaba izolacja fundamentów powoduje, że są wychłodzone. Dysproporcje temperatur między poszczególnymi lokalami mogą sięgać nawet kilku stopni Celsjusza.

CZYTAJ TEŻ: Podnieś wartość nieruchomości. Na jakie pieniądze mogą liczyć właściciele mieszkań

Aktualnie, w nowoczesnym budownictwie czarną papę zastępuje się białą, która wykazuje właściwości izolacji refleksyjnej, czyli odbija promienie słoneczne do atmosfery. Dzięki temu ten problem już właściwie nie występuje. Rozwiązaniem zatem jest zapewnić białe, odblaskowe pokrycia dachowe co zapewni niższą, a przez to komfortową temperaturę pokojową.

Zwróć uwagę na okna

Możliwość pełnego przewietrzenia pokoi i zrobienia przeciągu dają tylko lokale z ekspozycją okien na dwa przeciwległe kierunki. Takim przewiewem można szybko zastąpić rozgrzane powietrze z wnętrza mieszkania świeżym, odrobinę chłodniejszym strumieniem. Pomieszczenia bez takiej możliwości tracą również część naturalnego światła dziennego.

Modny, coraz częściej stosowany walor mieszkań to utożsamiane z nowoczesnością panoramiczne okna. Ogromne przeszklenia pozwalają podziwiać urzekające krajobrazy i zacierają granicę pomieszczeń optycznie powiększając przestrzeń. Jednocześnie z blaskiem słońca do środka mieszkania wpada ciepło.

Jeśli nie zapewnimy odpowiednich osłon na okna czy klimatyzacji, może się okazać, że wnętrze domu będzie przypominało ekosystem tropikalny. Warto pamiętać również, że promienie słoneczne powodują wybarwianie mebli, płowienie tkanin i inne niepożądane skutki wobec innych materiałów lub roślin. Człowiek jednak poradził sobie z tym technologicznie i zastosowanie specjalnych folii termoizolacyjnych czy przeciwsłonecznych na szyby rozwiązuje ten problem, równocześnie zapewniając transparentność szkła.

Otwarta kuchnia

Tutaj nie tylko wielkość pomieszczenia ma decydujące znaczenie, ale także ekspozycja okien. Najlepiej, aby wychodziły na północ – wtedy będzie w niej najchłodniej nawet przy gotowaniu, które podwyższa temperaturę pomieszczenia nawet o kilka stopni Celsjusza. W małym metrażu to może być naprawdę uciążliwe.

Wysoko w aktualnych trendach znajduje się łączenie pokoju dziennego z kuchnią, co powoduje optyczne powiększenie małego metrażu. W takiej sytuacji trzeba liczyć się z tym, że przy słabej wentylacji i mało wydajnym sprzęcie AGD, roznoszące się zapachy mogą uprzykrzyć popołudniowy lub wieczorny odpoczynek.

CZYTAJ TEŻ: Na rynku nieruchomości obecnie dużo się dzieje. Sprawdziliśmy, co to oznacza dla właścicieli nieruchomości

PRZECZYTAJ: Chcesz kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego? Będą wyższe limity dla kredytów z dopłatą


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama