Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 13:40
Reklama

W lesie pojawiła się wataha dzików. Jest pozwolenie na odstrzał 191 zwierząt

Powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie wydał nakaz odstrzelenia 191 dzików. Ma to ograniczyć populację tych zwierząt, a tym samym zmniejszyć ryzyko pojawienia się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF). Tymczasem w Lasach Parczewskich pojawiła się nowa wataha dzików.
W lesie pojawiła się wataha dzików. Jest pozwolenie na odstrzał 191 zwierząt
Powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie wydał nakaz odstrzelenia 191 dzików. Ma to ograniczyć populację tych zwierząt, a tym samym zmniejszyć ryzyko pojawienia się ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF)
Autor: nadesłane do redakcji

– Zarządzenie ma charakter rutynowy. Chcemy utrzymać populację dzików na jak najniższym poziomie i ograniczyć ryzyko występowania ognisk ASF, który kilka lat temu był plagą w powiecie parczewskim – podkreśla Piotr Kicman, powiatowy lekarz weterynarii.  Wskazuje  jednocześnie na informację, która dotarła do parczewskiego inspektoratu, o pojawieniu  się w Lasach Parczewskich nowej, liczącej ok. 12 sztuk watahy dzików. 

– Niewykluczone, że dziki przywędrowały z ogarniętej wojną Ukrainy. Łatwy dostęp do kukurydzy rosnącej przy lasach sprawia, że dobrze się u nas rozmnażają – wyjaśnia. Wataha została zlikwidowana przez myśliwych dbających o to, by populacja dzików była utrzymywana na stałym poziomie.  Zdaniem P. Kicmana współpraca inspektoratu z myśliwymi z powiatu parczewskiego układa się dobrze. – Myśliwi często  sami wnioskują o zwiększenie odstrzału sanitarnego, gdy zauważą, że populacja dzików rozrasta się – podkreśla. 
 

Podobne  zarządzenia ws. odstrzału sanitarnego dzików zostały wydane również w innych powiatach województwa lubelskiego, w nawiązaniu do polecenia głównego lekarza weterynarii. 
Dziki mają być odstrzelone m.in. przez myśliwych z Koła Łowieckiego „Leśnik” (72 sztuki w kilku obwodach), Koła Łowieckiego „Siemień” oraz Koła Łowieckiego „Jeleń”. Myśliwi mają też obowiązek zgłaszania do powiatowego inspektoratu weterynarii przypadków znalezienia padniętych dzików oraz badania tusz zastrzelonych zwierząt pod kątem ASF. Na terenie powiatu parczewskiego od trzech lat nie odnotowano występowania ASF zarówno u dzików jak i świń. 

Afrykański pomór świń ( ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki.  Wirus jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, kale, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi.   Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. (źródło: www.wetgiw.gov.pl) 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mieszkanka milanowa 26.07.2022 09:44
Czyżby odstrzal był w dniach 25 .07 ?do późnych godzin nocnych było słychać huk

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama