Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 17:53
Reklama

Wakacje kredytowe. Czy to mi się opłaca?

Zaczyna funkcjonować ustawa wprowadzająca wakacje kredytowe. Kto i na jakich zasadach może zatrzymać spłatę rat? Agent Północ Nieruchomości radzi, jak skorzystać z rozwiązania, aby było faktyczną ulgą.
Wakacje kredytowe. Czy to mi się opłaca?
Zainteresowanie klientów pomocą rządową jest widoczne

Ustawa jest próbą pomocy osobom, których raty kredytów wzrosły z powodu podnoszenia stóp procentowych. Z wakacji kredytowych może skorzystać każdy posiadający zobowiązanie bankowe zaciągnięte przed 1 lipca 2022 r., ale tylko w przypadku gdy termin zakończenia kredytowania przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie.

Dla kogo wakacje?

Jeżeli ktoś ma kilka mieszkań kupionych na kredyt, to może rozwiązanie wakacji zastosować tylko w 1 przypadku. Mieszkanie lub dom muszą być kupione do „zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Z wakacji nie można skorzystać w przypadku lokalu przeznaczonego na wynajem.

Wakacje kredytowe są bezpłatne to znaczy, że zawieszona zostaje spłata zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W okresie zawieszenia bank nie może też pobierać żadnych opłat z wyjątkiem tych za ubezpieczenie umowy. – podaje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli ktoś nie skorzysta z wakacji, nie może spotkać się z sytuacją, że w późniejszym okresie, z tego właśnie powodu, wzrośnie mu wysokość raty.

Aby ubiegać się o wakacje kredytowe trzeba, od 29 lipca, zgłosić się do swojego banku (przez internet lub osobiście) i złożyć wniosek. Muszą się w nim znajdować takie dane jak: oznaczenie umowy, okres (lub okresy) zawieszenia spłaty, oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, klauzula: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

CZYTAJ TEŻ: Czy w mieszkaniu będzie gorąco? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

Jak skorzystać?

– Propozycja rządowa jest korzystna z punktu widzenia osób posiadających kredyty hipoteczne. Nowe przepisy pozwalają "odetchnąć" kredytobiorcom posiadającym nadmierne obciążenia z tytułu rat kredytu hipotecznego, co w perspektywie tego roku oraz następnego poprawi jakość życia kredytobiorców. Niestety, jest to tylko rozwiązanie doraźne i lepiej by było, gdyby znacząco spadło oprocentowanie kredytów, co przełoży się na mniejsza ratę. Analitycy prognozują, że w lipcu inflacja nie powinna wzrosnąć, a nawet obniży się o ok. 0,3 proc. Niestety, według ekspertów będzie to chwilowe, ale przy odpowiedniej polityce rządu inflacja w perspektywie najbliższych rat i tak powinna się znacząco obniżyć.– zaznacza agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Wojciech Gałecki.

– Zainteresowanie klientów pomocą rządową jest widoczne. W moim i większości moich klientów zasadne byłoby zaoszczędzone środki (np. przy racie 4500 zł daje to w sumie 18 0000 zł w tym roku) wpłacić do banku na poczet spłaty kapitału kredytu. Daje to wymierne korzyści. Obniżając kapitał (ale nie skracając okresu kredytowania), możemy sami regulować wysokość raty poprzez zmniejszenie części odsetkowej, co finalnie przełoży się na mniejszą ratę. Jeżeli dokonamy takiej operacji osiem razy, będzie to widać na harmonogramie spłat – radzi agent.

Nie "przejedzmy" zaoszczędzonych środków

Na pytanie, czy wakacje kredytowe są dobre dla wszystkich kredytobiorców, odpowiada że zasadniczo tak, ale ... najgorszym z możliwych wariantów byłoby bezrefleksyjne "przejedzenie" zaoszczędzonych środków. Po czterech miesiącach raty będą prawdopodobnie takie same i efekt pomocy "zniknie". – Wydłużenie okresu kredytowania o 8 miesięcy, zwłaszcza dla kredytów zaciąganych na 25 lub 30 lat i dla których jest jeszcze wiele lat do spłaty wydaje się być nieistotne.

Pozostaje mieć nadzieję, że dochody kredytobiorców wzrosną na tyle, że nie będzie to miało tak dużego znaczenia. Większy koszt kredytu (jeżeli nie nadpłacimy kapitału) w długiej perspektywie jest mało znaczący ponieważ pieniądz w czasie i tak traci na wartości. Ale powrót do rat sprzed wakacji kredytowych (zakładając, że jednak nie nadpłacimy kapitału) może być dla wielu bolesny. I niestety nie należy zapominać, że prawdopodobnie może to być czynnik proinflacyjny – mówi agent.

CZYTAJ TEŻ: Na rynku nieruchomości obecnie dużo się dzieje. Sprawdziliśmy, co to oznacza dla właścicieli nieruchomości

PRZECZYTAJ: Chcesz kupić mieszkanie, nie mając wkładu własnego? Będą wyższe limity dla kredytów z dopłatą
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama