Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 18:14
Reklama

Odsłonią mural na kinie i upamiętnią historyczną bitwę

Władze gminy oraz miejscowy ośrodek kultury zapraszają do udziału w uroczystości, upamiętniającej bitwę pod Wisznicami z 1920 roku. Jednym z elementów będzie odsłonięcie muralu na wisznickim kinie oraz piknik z wieloma atrakcjami.
Odsłonią mural na kinie i upamiętnią historyczną bitwę
GOKiO w Wisznicach i wójt zapraszają na uroczystość, upamiętniającą bitwę pod Wisznicami z 1920 roku. Jednym z elementów będzie odsłonięcie muralu na kinie
Źródło: Plakat

Uroczystości upamiętniające bitwę pod Wisznicami odbędą się w 14 sierpnia. Rozpocznie je o godz. 10:00 msza św. w intencji bohaterów Bitwy Warszawskiej, odprawiona w kościele parafialnym w Wisznicach. Następnie uroczystości przeniosą się pod Centrum Kultury Chrześcijańskiej, gdzie odbędzie się odsłonięcie muralu, koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Piłsudczyków RP oraz konferencja poświęcona Bitwie Warszawskiej i potyczce pod Wisznicami. Uroczystościom towarzyszyć będzie piknik rodzinny w godz. 12:00-16:00 w miejscowym parku. Tam czekać będą atrakcje: dmuchańce, animacje dla dzieci, gry i zabawy z animatorami oraz warsztaty tworzenia muralu historycznego.

CZYTAJ TEŻ: Wystawa nostalgicznych fotografii przyrody autorstwa Artura Tabora

Wydarzenie ma na celu upamiętnienie bitwy, którą polscy żołnierze stoczyli z wojskami sowieckimi 16 sierpnia 1920 r. Historia sięga 15 sierpnia 1920 r., kiedy spod Lublina wyruszył 16 Pułk Ułanów Wielkopolskich. Zadaniem formacji było dotarcie do Wisznic. Po przybyciu do miejscowości, Ułani zastali oddział bolszewicki. Czołowy 4 szwadron przez do połowy rozebrany most, zdobył miasteczko.

Dla upamiętnienia i utrwalenia tych ważnych dla lokalnej społeczności wydarzeń powstał specjalny mural na budynku wisznickiego kina. Uwydatniona postać to gen. Ludwik Skrzyński. Projekt muralu został wyłoniony w ramach warsztatów z młodzieżą. Wykonawcami malowidła są Izabela Kucharska i Mateusz Rokicki.

CZYTAJ TEŻ: Dni Sławatycz to czas wystrzałowej zabawy. Przeżyjmy to jeszcze raz!

GOKiO na to zadanie pozyskał dofinansowanie w ramach czternastej edycji programu „Patriotyzm Jutra”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie wpisuje się też w program „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Na wydarzenie zapraszają wójt gminy Wisznice, Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach, Związek Piłsudczyków RP. Patronatem honorowym uroczystości objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama