Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 08:19
Reklama

Jest decyzja wojewody. Niebawem rusza budowa autostrady A2

Wojewoda lubelski wydał decyzję, zezwalającą na rozpoczęcie budowy 14-kilometrowego odcinka autostrady A2 w naszym regionie. Chodzi o trasę pomiędzy Sworami a węzłem Biała Podlaska. Zakończenie budowy planowane jest pod koniec 2024 roku.
Jest decyzja wojewody. Niebawem rusza budowa autostrady A2
Wojewoda lubelski wydał ZRID na rozpoczęcie budowy 14-kilometrowego odcinka autostrady A2 pomiędzy Sworami a węzłem Biała Podlaska
Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała 16 września, że wojewoda lubelski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) na ok. 14-kilometrowy odcinek autostrady A2 pomiędzy rejonem miejscowości Swory a węzłem Biała Podlaska (węzeł Cicibór). Umożliwia ona rozpoczęcie robót w terenie. Przypomnijmy, na decyzje wojewody czekają na razie jeszcze dwa odcinki autostrady A2, przebiegające w części lub w całości przez powiat bialski: rejon m. Malinowiec – węzeł Łukowisko oraz węzeł Łukowisko – rejon m. Swory.

CZYTAJ TEŻ: A2 w Lubelskiem. Wykonawcy wciąż czekają na zezwolenia od wojewody

– Etap projektowania odcinka rejon m. Swory – węzeł Biała Podlaska jest już zakończony, kolejny to realizacja robót w terenie. Wybudowane zostanie ok. 14 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa. Powstaną Miejsca Obsługi Podróżnych i obwód drogowy. Ponadto drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego – informuje GDDKiA.

Przypomnijmy, że wykonawcą tego etapu inwestycji jest firma Polaqua. Umowa w formule "Projektuj i buduj" o wartości prawie 470 mln zł została podpisana 1 kwietnia 2021 r. Zakończenie inwestycji planowane jest w czwartym kwartale 2024 r. 

– Zgodnie z zawartym kontraktem, wykonawca dokonał wyboru rodzaju nawierzchni, trasę główną zbuduje w technologii bitumicznej. Droga będzie musiała spełniać najwyższe kryteria i parametry jakościowe, funkcjonalne i eksploatacyjne – dodaje dyrekcja. W Ciciborze Dużym jeszcze przed wakacjami powstało zaplecze pod budowę autostrady A2. W ostatnim czasie pojawia się tam coraz więcej sprzętu i materiałów. Teraz, gdy wojewoda wydał decyzję, niebawem ruszą prace budowlane.

CZYTAJ TEŻ: Pod autostradę wywłaszczą ponad 1600 działek w województwie lubelskim!

Kwestią, która bardzo interesuje mieszkańców powiatu bialskiego jest procedura odszkodowawcza, która będzie dotyczyć wielu z nich. 

– Po wydaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej zostaną powołani biegli z listy rzeczoznawców majątkowych – kandydatów na biegłych w postępowaniach administracyjnych, prowadzonych przez wojewodę lubelskiego w zakresie działania Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Skarbu Państwa w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Wycena działek zostanie zlecona biegłym niezwłocznie po wydaniu przez wojewodę lubelskiego decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej – wyjaśniała nam niedawno Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego. 

O wydaniu decyzji zawiadomieni zostaną wnioskodawca, właściciele oraz użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem. Dodajmy, że w samym województwie lubelskim pod budowę trasy A2 zostanie przejętych przez Skarb Państwa w części lub w całości dokładnie 1647 działek. 

Przypomnijmy, w kwietniu 2021 r. GDDKiA podpisała umowy na cztery fragmenty A2 od Siedlec do Białej Podlaskiej. Chodzi konkretnie o odcinki: obwodnica Siedlec – rejon miejscowości Malinowiec; rejon m. Malinowiec – węzeł Łukowisko; węzeł Łukowisko – rejon m. Swory oraz Swory – w. Biała Podlaska (węzeł Cicibór). Ten ostatni ZRID już ma. Jeśli natomiast chodzi o końcowy odcinek A2, to we wrześniu 2021 r. podpisana została umowa na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji, umożliwiających realizacje robót w terenie. W styczniu br. do wojewody lubelskiego złożone zostały wnioski o decyzje ZRID. Kolejnym etapem, po wydaniu decyzji ZRID i pozyskaniu finansowania, będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: sdgfTreść komentarza: https://zenodo.org/record/7141176?olo Black Adam Movie OnlineData dodania komentarza: 04.10.2022, 03:23Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:40Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Ruszają wypłaty dodatku węglowego. Wiemy, kiedy będą przelewyAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: nickjoeaTreść komentarza: https://www.linkedin.com/pulse/livestream-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-live-free-nba-preseason-/ https://www.linkedin.com/pulse/live-memphis-grizzlies-vs-orlando-magic-free-nba-preseason-basketball-/Data dodania komentarza: 04.10.2022, 01:39Źródło komentarza: Sebastian Szymański po raz kolejny zagrał w reprezentacji Polski
Reklama
Reklama
Reklama