Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 11:17
Reklama
Reklama

15 gmin chce budować mieszkania. Podpisano porozumienie

14 listopada w akcie erekcyjnym, Krajowy Zasób Nieruchomości oraz przedstawiciele samorządów powiatów bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego zdeklarowali chęć powołania kolejnej na Lubelszczyźnie Samorządowej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM).
15 gmin chce budować mieszkania. Podpisano porozumienie
Krajowy Zasób Nieruchomości oraz przedstawiciele samorządów powiatów bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego zdeklarowali chęć powołania SIM

Źródło: Dariusz Stefaniuk (fb)

Deklarację podpisali przedstawiciele: Bork, Janowa Podlaskiego, Komarówki Podlaskiej, Konstantynowa, Łomaz, Piszczaca, Radzynia Podlaskiego, Rokitna, Rossosza, Sławatycz, Sosnówki, Parczewa, m. Radzyń Podlaski, Kodnia i Tucznej.

15 samorządów postanowiło przystąpić do Samorządowej Inicjatywy Mieszkaniowej

Podpisanie dokumentu odbyło się w obecności posła Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego. 

 Cieszę się że wraz z senatorem Grzegorzem Biereckim możemy pilotować ten program w województwie lubelskim. Dziękuję Krajowemu Zasobowi Nieruchomości za wcielanie tej niezwykle ważnej i potrzebnej inicjatywy rządowej w życie – relacjonuje wydarzenie poseł Stefaniuk i przypomina. - Mieszkania w SIM są dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

SPRAWDŹ: Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy

Czym jest SIM? Jak informuje ministerstwo rozwoju „to spółka realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.”

Porozumienie zawarte 14 listopada nie inauguruje zresztą pierwszego SIM na Lubelszczyźnie. Ten powstał już wiosną tego roku i dołączyły do niego miasto Międzyrzec Podlaski i Terespol.

W pierwszym SIM udziały objęło 17 miast i gmin z województwa lubelskiego. Miasto Międzyrzec Podlaski zaplanowało wybudowanie w pierwszym etapie 60 takich mieszkań.

CZYTAJ: Ferma drobiu w Żeszczynce. Parlamentarzyści: Przyjrzymy się tej inwestycji

Z informacji przedstawionych przez ministerstwo rozwoju wynika, że:  "(...) rząd proponuje wsparcie finansowe ze specjalnie powołanego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dla wszystkich gmin. Na utworzenie nowego SIM lub objęcie udziałów w istniejącym SIM/TBS gmina może pozyskać odpowiednio 3 mln zł lub 10% wartości nowej inwestycji mieszkaniowej SIM/TBS; grant ze środków Funduszu Dopłat do 35% kosztów przedsięwzięcia dla gminy która partycypuje w realizacji mieszkań przez SIM; wprowadzenie możliwości tworzenia przez KZN we współpracy z gminami SIM i przystępowania do istniejących TBS, poprzez obejmowanie w imieniu Skarbu Państwa udziałów w zamian za wnoszone do tych spółek grunty, na których budowane są mieszkania."

PRZECZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StefanTreść komentarza: Czy ktoś przemyślał sprawę obwodnicy ? Sama nazwa już mówi, że to droga poza miastem ! Jak można włączać ulicę, gdzie jest teren zamieszkały, chodzi o Sielczyk ?!?!? Nawet przedłużenie wychodzi bezpośrednio na pasy startowe lotniska ?!? To jest pomysł poroniony !!!Data dodania komentarza: 20.03.2026, 08:36Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Ruch wokół obwodnicyAutor komentarza: RollsTreść komentarza: Super pomysł na park handlowy w tym miejscu. Trzymam kciukiData dodania komentarza: 19.03.2026, 18:42Źródło komentarza: W Białej Podlaskiej będzie KFC. Przy ul. Armii Krajowej powstanie park handlowyAutor komentarza: JaTreść komentarza: Miejskie ambicje czy pazerność obecnego wójta? Mało że zarabia aktualnie niewiele mniej od prezydenta kraju? Ale jak się stworzyło swój folwark gdzie on podniesie zarobki radnym to i radni chętnie mu podnoszą... Za publiczne pieniądze można się bawić, nie?Data dodania komentarza: 19.03.2026, 10:24Źródło komentarza: Sarnaki pozostaną wsią. Obawy o portfel wygrały z miejskimi ambicjamiAutor komentarza: To nie komuna ....Treść komentarza: Nikt nie obraża niczyich uczuć religijnych , nie ma nienawiści na tle rasowym , seksistowskim , nie ma wulgaryzmów we wpisach . Więc o czym Ty tu wypisujesz ? To nie komuna i cenzura .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 13:21Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklistaAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: A ta przyczepa to jest dopuszczona do ruchu ? Ma badania techniczne podbite ? Jest oświetlenie i co najważniejsze jest zarejestrowana w wydziale komunikacj ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:57Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w lesie. 58-latek zginął podczas wycinki drzew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama