Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 11:12
Reklama
Reklama

Niepełnosprawni przeprowadzą się na jeziorka

Budynek obok stanicy żeglarskiej przy ulicy Zahajkowskiej miasto przekaże na potrzeby osób niepełnosprawnych. Takie są efekty konsultacji przeprowadzonych z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Podlaskim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych.
Niepełnosprawni przeprowadzą się na jeziorka

Autor: budomex.eu

Na władze miasta od dłuższego czasu wywierano naciski, by zapewnić nowe lokum Warsztatom Terapii Zajęciowej, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Od momentu utworzenia w 1999 r. funkcjonują one w budynku krytej pływalni przy ulicy Zarówie. – Od dłuższego czasu problemy lokalowe są tam rozwiązywane prowizorycznie – tłumaczy Anna Skerczyńska, kierownik działu rehabilitacji społecznej PCPR.

Gdy zepsuła się winda i nie otrzymano zgody na jej dalszą eksploatację, wystąpiła konieczność przeniesienia części pracowni z piwnicy na wyższe kondygnacje. W efekcie zrobiło się tam bardzo ciasno. Władze miasta rozważały dwie koncepcje rozwiązania problemu: budowę nowej siedziby lub adaptację obiektu na ulicy Zahajkowskiej. Zwyciężył ten drugi pomysł.

Inwestycję przy międzyrzeckich jeziorkach rozpoczęto w poprzedniej kadencji samorządu. Budynek miał pełnić funkcje szkoleniowo-konferencyjne, a także dysponować częścią hotelową oraz restauracją. Do dziś pozostaje niewykończony. Położono wprawdzie dach, wstawiono okna i drzwi, ale nie ma nadal ogrzewania i, co gorsze, w budżecie brakuje pieniędzy na wykończenie. Dotychczas wydano około 600 tys. zł, a szacuje się, że potrzeba byłoby jeszcze 2 mln zł.

– Budowa obiektu o funkcji hotelarsko-konferencyjno-restauracyjnej wiąże się z bardzo dużymi wydatkami. Jeżeli zrezygnujemy z hotelu i restauracji, to wykończenie będzie o wiele tańsze – tłumaczy burmistrz Zbigniew Kot. Podkreśla także, że problemem byłoby późniejsze utrzymanie budynku i jego wykorzystanie. – Letni sezon jest dość krótki, a hotel i restaurację trzeba by utrzymywać przez cały rok – tłumaczy.

Podczas rozmów z zarządem Podlaskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych oraz kierownictwem WTZ i PCPR ustalono, że przeniesienie WTZ na ulicę Zahajkowską będzie dobrym rozwiązaniem. Miasto zleciło już wykonanie niezbędnych prac związanych z przeprojektowaniem budynku i jesienią złoży wniosek o dofinansowanie jego wykończenia z funduszy unijnych.

– Jestem przekonany, że to dobre rozwiązanie – mówi burmistrz. – Z budynku będą korzystały WTZ, PSON oraz Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa. Zainteresowani tą inwestycją są także wójtowie okolicznych gmin, bo na ich terenie również są osoby niepełnosprawne, które będą z tego korzystać – opowiada Zbigniew Kot.

Obecnie w zajęciach WTZ uczestniczy 28 osób, a zapotrzebowanie jest dużo większe. – Cały czas zgłaszają się osoby, które chciałaby skorzystać z warsztatów, jednak obecnie z powodów lokalowych jest to niemożliwe – stwierdza Anna Skerczyńska. – W nowym budynku będzie można utworzyć nowe pracownie. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczy więcej pieniędzy na funkcjonowanie WTZ. Z warsztatów skorzystają wszyscy chętni.

~ Marek Wasiluk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO] Autor komentarza: kaes Treść komentarza: Pozazdrościć takich niskich temperatur... Pozdrowienia z Francji! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:07 Źródło komentarza: Pogoda na wtorek. Tropikalna noc i upalny dzień Autor komentarza: Zachęta ? Treść komentarza: I to ma odstraszyć ich od procederu przemytu ,,ubogacaczy,, ? Grzywna powinna być horrendalna, i areszt aż do jej spłacenia. A tak, albo znikną, albo zmienią wygląd i dokumenty, i będą robić to samo... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:58 Źródło komentarza: Jeden pochodzi z Ukrainy, drugi z Uzbekistanu. Kurierzy migrantów skazani w Białej Podlaskiej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama