Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 13:54
Reklama
Reklama

Sadzą 300 drzew na 300-lecie koronacji Matki Bożej Kodeńskiej

W gminie Kodeń trwa akcja "300 drzew na 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej". Pierwszego dnia wzięło w niej udział 150 osób, a drugiego 100. W sadzenie drzew zaangażowała się młodzież szkolna, przedszkolaki, Wojska Obrony Terytorialnej i samorządowcy oraz mieszkańcy.
Sadzą 300 drzew na 300-lecie koronacji Matki Bożej Kodeńskiej
W gminie Kodeń trwa akcja "300 drzew na 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej". Pierwszego dnia wzięło w niej udział 150 osób, a drugiego 100

Źródło: Gmina Kodeń/Facebook

– Cykl wydarzeń ma podkreślić rangę wydarzenia, jakim będzie 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Poprzez sadzenie drzew pragniemy nawiązać do historii sanktuarium, ale też pokazać młodemu pokoleniu, że warto dbać o przyrodę i sadzić drzewa. Według powiedzenia: "Nie będzie nas, będzie las"  mówi Mariusz Zańko sekretarz gminy Kodeń. 

Dodaje, że samorządowcy w ten sposób chcieli pokazać, że natura jest istotna w gminie Kodeń. Podjęliśmy się organizacji wydarzenia wspólnie z oblatami, opiekującymi się sanktuarium oraz Nadleśnictwem Chotyłów. Pierwszego dnia sadziliśmy dęby na Kalwarii Kodeńskiej – przekazuje Mariusz Zańko. W akcji wzięły udział Wojska Obronny Terytorialnej, przedszkolaki, młodzież szkolna, samorządowcy, byli też posłowie Dariusz Stefaniuk i Marcin Duszek. Drugiego dnia sadzono lipy w Elżbiecinie i w Kodniu. Rewitalizowana była historyczna aleja lipowa, gdyż zasadzono wzdłuż niej sto lip. Myślę, że wydarzenie zapisze się w historii gminy Kodeń. Reakcje uczestników były bardzo pozytywne, włączyli się też mieszkańcy. Z kolei pszczelarze cieszą się, że posadziliśmy lipy, bo jest to korzystne dla pszczół. Pierwszego dnia uczestniczyło ok. sto pięćdziesiąt osób, a drugiego ok. sto – informuje sekretarz gminy.    

Ostatni dzień akcji "300 drzew na 300-lecie..."

Ostatni dzień akcji to 26 kwietnia. Zbiórka o godz. 11:00 przy kodeńskiej Placencji. Tam uczestnicy posadzą 79 drzew: 5 dębów szypułkowych, 6 kasztanowców czerwonych, 18 klonów pospolitych, 18 klonów czerwonych oraz 32 lipy drobnolistne.

Jak wyjaśnia Mariusz Zańko, gmina przygotowuje się do uroczystości związanych z 300-leciem koronacji organizacyjnie, inwestycyjnie i logistycznie. Uroczystości będą połączone z odsłonięciem pomnika powstańców styczniowych 13 sierpnia. Być może przyjedzie prezydent Andrzej Duda, więc musimy być odpowiednio przygotowani tłumaczy. Jest już rozstrzygnięty przetarg na budowę drogi przy bazylice, planowane jest również położenie kostki przed świątynią. W zamierzeniach jest też zadbanie o park koło sanktuarium.

Uroczystości na 300-lecie koronacji obrazu

13 sierpnia o godz. 16:00 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika, upamiętniającego 160. rocznicę zwycięskiej bitwy o Kodeń, w czasie Powstania Styczniowego. Następnie o godz. 17:00 w bazylice, Filharmonia Lubelska wraz z chórem z Białegostoku wykona oratorium poświęcone Matce Bożej Kodeńskiej. 

Z kolei 14 sierpnia odbędzie się uroczysta eucharystia o godz. 12:00, a następnie o godz. 16:00 zostanie odprawione nabożeństwo drogi krzyżowej. Wieczorem wyruszy tradycyjnie procesja z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej, a o godz. 18:00 na Kalwarii będzie miała miejsce uroczysta eucharystia. W wieczornym czuwaniu weźmie udział między innymi chór chłopięcy „Poznańskie Słowiki”. 

Natomiast 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przed uroczystą eucharystią na Kalwarii legat papieski, przy udziale zaproszonych biskupów nałoży nowe korony na obraz Matki Bożej Kodeńskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama