Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 18 maja 2024 17:14
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Z miłości do tradycji. Zespół "Na swojską nutę" śpiewa już 30 lat! [FILM]

Zespół "Na swojską nutę" z Zahorowa w gminie Piszczac obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Wyjątkowy jubileusz stał się okazją do wspólnego świętowania.
Z miłości do tradycji.  Zespół "Na swojską nutę" śpiewa już 30 lat! [FILM]
Zespół „Na swojską nutę” z Zahorowa w gminie Piszczac obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Wyjątkowy jubileusz stał się okazją do wspólnego świętowania

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Zespół tworzy obecnie 5 pań. Talentu wokalnego nikt im nie odmówi. A na dowód tego warto przypomnieć, że panie kilkukrotnie brały udział w ogólnopolskich konkursach i to z powodzeniem. Aż 6 razy reprezentowały nasz powiat na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu Dolnym, zajmując I, II i III miejsca, oraz w Bukowinie Tatrzańskiej na 55. Sabałowych Bajaniach. Ich głośnego charakterystycznego śpiewu można było także posłuchać na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd Wschodniosłowiańskich w Terespolu, na Biesiadzie Nadbużańskiej w Sławatyczach, na dożynkach oraz lokalnych imprezach. Jako przedstawicielki naszego regionu oczarowały też warszawską publiczność na Wiankach nad Wisłą w 2021 r. 

Przekazują dziedzictwo kulturowe

Zespół "Na swojską nutę" założyła Jadwiga Mazur. 

– Miałam 18 lat, kiedy teściowa „wciągnęła mnie” do zespołu – opowiada jej synowa, Beata Mazur. – Początkowo zastanawiałam się, co ja tam robię. Ale z czasem doceniłam, jak cudownie jest przekazywać dziedzictwo kulturowe innym. Przecież nasze utwory są wygrzebane z babcinego kufra. Kiedyś kobiety bardzo ciężko pracowały i aby im było lżej, układały piosenki o swoim życiu, o codziennych obowiązkach, mężu, dzieciach. Dziś te piosenki mają ogromną wartość. W tych piosenkach jest życie – dodaje. 

"Na swojską nutę" śpiewa już 30 lat

Grupa śpiewała już w latach 80.  XX w. Zespół "Na swojską nutę" oficjalnie powstał jednak w 1993 r., bo właśnie wtedy został zarejestrowany w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. Wówczas gospodynie występowały w uszytych przez siebie strojach. Dopiero z czasem panie zakupiły strój podlaski, w którym można je dziś podziwiać. Składa się ze spódnicy "pasiaka", chustki malinifki oraz bluzki z pereborami. Skład zespołu na przestrzeni lat zmieniał się kilkakrotnie. Tworzyli go grający na harmonii Zygmunt Mazur oraz Jadwiga Mazur, Zofia Wójcik, Anna Szołucha, Halina Patrejko, Józefa Bechta, Beata Mazur, Krystyna Szymczak, Agnieszka Mazur i Iwona Świerkowska. Obecnie w zespole śpiewa 5 kobiet: Halina Patrejko, Beata Mazur, Agnieszka Mazur, Beata Szymczak, Józefa Bechta. Na jubileuszu zaśpiewała też Iwona Świerkowska. 

Panie przed każdym występem intensywnie ćwiczą. Spotykają się dwa razy w tygodniu u kierowniczki zespołu Haliny Patrejko i razem śpiewają. Ale łączy je nie tylko miłość do muzyki. Jak same przyznają, są ze sobą zżyte. Pomagają sobie, np. przy wykopkach. – W tym roku dziewczyny pomogły mi zebrać ziemniaki, a na koniec zrobiłyśmy ognisko z kiełbaskami. Był odpoczynek i nie zabrakło wspólnego śpiewania – przyznaje Beata Mazur.

"Na swojską nutę" śpiewa już 30 lat  (fot. GCKiO w Piszczacu/Facebook)

Śpiewanie to dla nas radość

Członkinie zespołu zgodnie podkreślają, że dla nich śpiewanie jest radością. – Każdy ma swoje problemy, obowiązki. Dlatego lubimy się spotykać, rozmawiać i wspólnie śpiewać. Dzięki temu chce się żyć – mówi Agnieszka Mazur. Inna członkini, Krystyna Szymczak podkreśla z kolei, że śpiew to przyjemność, ale i wyzwanie, bo kobiety śpiewają nie tylko w języku polskim, ale też chachłackim. – Nauczenie się języka chachłackiego nie było latwym zadaniem, ale udało mi się – zaznacza kobieta. A repertuar zespołu jest bogaty. Członkinie śpiewają pieśni ludowe, dożynkowe, weselne, żniwne. 

PRZECZYTAJ TEŻ:

Wyjątkowy jubileusz

Wójt Kamil Kożuchowski na ręce pań przekazał czek na kwotę 5 000 zł oraz bukiety kwiatów. (fot. Justyna Lesiuk-Klujewska)

W sobotę, 7 października w świetlicy w Zahorowie zespół świętował 30-lecie istnienia. Gratulacjom i życzeniom nie było końca. Złożył je m.in. wójt gminy Piszczac, Kamil Kożuchowski. – To jest ważny jubileusz. Nasze panie krzewią kulturę już od 30 lat i to z sukcesami. Te głosy są dźwięczne, słyszalne i charakterystyczne. Talentu wokalnego nikt im nie zabierze i to jest ich wielki skarb – podkreśla wójt Kamil Kożuchowski, który na ręce pań przekazał czek na kwotę 5 000 zł oraz bukiety kwiatów. Zespół otrzymał wiele prezentów również od pozostałych gości, wśród których były zaprzyjaźnione zespoły ludowe. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: grażynaTreść komentarza: już dawno tą babe powinni wyrzucić a kontrole to powinna przeprowadzić prokuraturaData dodania komentarza: 17.05.2024, 02:03Źródło komentarza: Prezydent wypowiedział pracę dyrektorce MOPSAutor komentarza: MonaTreść komentarza: A sa badania potwierdzajace skutecznosc tego serum antycellulitowego?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 21:52Źródło komentarza: Balsam ujędrniający – Poznaj Vialise Lifting EffectsAutor komentarza: 75-letni senior z astma oskrzelowaTreść komentarza: Ubolewam, ze w dzisiejszych czasach realizując obiekt dedykowany m.inn. seniorom, nie uwzględniono potrzeb seniorów i ich utrudnień z korzystania dóbr natury w chowaniu się przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zgłaszam problem mając nadzieję na Toy Toi'a.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 21:29Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzem
Reklama
Reklama