Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 04:45
Reklama

Tu kiedyś mieszkali Żydzi

Przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili niemal połowę mieszkańców Wohynia. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Wohyń Echo chce przybliżyć historię tej społeczności, organizując specjalną wystawę "na kółkach".
Tu kiedyś mieszkali Żydzi

Jak podaje portal Wirtualny Sztetl, pierwsi Żydzi w Wohyniu pojawili się prawdopodobnie już w XVI wieku. Dzięki przywilejom królewskim szybko się bogacili. Przypuszcza się, że w XVII wieku społeczność żydowska wybudowała pierwszą synagogę i założyła kirkut. Drugi cmentarz powstał na początku XIX wieku, poza granicami Wohynia.

W 1881 roku wybuchł pożar, który strawił wiele budynków należących do Żydów, w tym synagogę, która wkrótce jednak została odbudowana. – Żydzi żyjący w Wohyniu zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. Oprócz tego warzyli piwo – mówi Stanisław Jóźwik, wójt gminy Wohyń.

Zachował się tylko kirkut

W 1939 roku w Wohyniu mieszkało ponad tysiąc Żydów. Po wybuchu II wojny światowej część z nich musiała pracować w obozie pracy w Starowsi. Zajmowali się regulacją rzeki Białki oraz kopaniem rowów melioracyjnych. Gdy w 1942 roku zlikwidowano obóz, część przebywających tam osób rozstrzelano, a pozostałych przeniesiono do innych obozów. Według portalu Wirtualny Sztetl, Żydzi mieszkający w Wohyniu trafili też do getta w Parczewie i Międzyrzecu Podlaskim, a w grudniu 1942 roku – do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Choć społeczność żydowska współistniała obok polskiej przez setki lat, do dzisiaj przetrwało niewiele śladów świadczących o ich bytności. – Zachował się jedynie kirkut przy ul. Parczewskiej. Jest tam jeszcze sporo macew. Gmina dba o teren kosząc trawę – informuje Jóźwik. W czasie II wojny podczas bombardowania spłonęła synagoga.

Wystawa przypomni o Żydach

Historię wohyńskich Żydów chce przypomnieć Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które we współpracy z miejscowym Stowarzyszeniem Przyjaciół Gminy Wohyń Echo oraz Zespołem Szkół realizuje projekt "Muzeum na kółkach". – Ma on na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski – mówi Zofia Biernacka, współpracowniczka ds. projektu "Muzeum na kółkach".

Uważa, że Wohyń to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Dlatego też od 2 do 4 października na placu 9 września 1939 roku zostanie zaprezentowana wystawa ukazująca dawne dzieje. – Jej centralnym punktem jest interaktywna mapa każdej miejscowości, które odwiedza "Muzeum na kółkach", na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską – podkreśla Biernacka.

Na kółkach do 71 miejscowości

W ramach projektu zaplanowano szereg działań, m.in. porządkowanie kirkutu połączone z odczytywaniem symboliki na nagrobkach, warsztaty wycinanki żydowskiej i tańca oraz podchody śladami żydowskiej historii w Wohyniu.

Oprócz tego odbędzie się projekcja filmu połączona z wystawą o życiu i twórczości Janusza Korczaka oraz Jarmark Wohyński połączony z prezentacją fragmentów historii mówionych oraz przenośną wystawą zdjęć wielkoformatowych w szkole, kościele i na rynku. Wszyscy będą mieli również okazję spróbować smakołyków kuchni żydowskiej. Koordynatorzy projektu zachęcają lokalną społeczność do dzielenia się informacjami na temat społeczności żydowskiej.

"Muzeum na kółkach" do końca kwietnia odwiedzi 71 miejscowości. – Najbliższe naszemu sercu są te małe. Poprzez projekt chcemy podziękować lokalnym liderom i aktywistom, którzy poświęcają swój czas na dbanie o pamięć o polskich Żydach – tłumaczy Zofia Biernacka.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama