Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 5 grudnia 2025 09:11
Reklama
Reklama
Reklama

W Białej Podlaskiej coraz mniej dzieci. W 2023 roku najwięcej Szymonów

Według danych Urzędu Stanu Cywilnego w Białej Podlaskiej w ubiegłym roku w stolicy powiatu bialskiego na świat przyszło o około 27 procent mniej dzieci niż w 2022 roku. Bez większych zmian pozostała za to lista najpopularniejszych imion dla noworodków. Najwięcej na świat przyszło Szymków i Maryś.
W Białej Podlaskiej coraz mniej dzieci. W 2023 roku najwięcej Szymonów
Bialski USC podaje, że najpopularniejszym wyborem rodziców chłopców w ubiegłym roku było nazwanie syna Szymon. Wśród dziewczynek urodzonych w Białej Podlaskiej królowało imię Maria

Autor: rawpixel.com

Źródło: Freepik

W 2023 roku w Białej Podlaskiej urodziło się tylko 941 dzieci. To znaczy spadek w porównaniu do ubiegłych lat. W 2022 roku liczba nowo narodzonych bialczan i bialczanek wyniosła 1301, a rok wcześniej 1327. Dane bialskiego USC z poprzednich lat wyglądają podobnie: w 2020 roku zarejestrowano 1353 urodzeń, podczas gdy w 2019 roku była to liczba 1306.

Spadek dzietności to problem całego kraju. Wyniki „Prognozy ludności na lata 2023–2060” Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że w scenariuszu głównym liczba ludności Polski do 2060 roku spadnie do 30,4 mln osób, jednak w scenariuszu niskim może to być jeszcze głębszy spadek – do 26,7 mln. Z opublikowanego kilka miesięcy temu opracowaniu GUS „Sytuacja demograficzna Polski do 2022 roku” wynika, że pod koniec ubiegłego roku liczba ludności naszego kraju wyniosła o ponad 141 tys. mniej niż rok wcześniej.

Lista najpopularniejszych imion nadawanym dzieciom urodzonym w Białej Podlaskiej w 2023 roku niewiele odbiega od ogólnopolskiego „top 5”. Bialski USC podaje, że najpopularniejszym wyborem rodziców chłopców w ubiegłym roku było nazwanie syna Szymon. Zaraz za nim znaleźli się: Aleksander, Jan, Antoni oraz Mikołaj. Na terenie gminy i miasta Biała Podlaska w roku 2022 lista przedstawiała się podobnie: Jan, Antoni, Aleksander, Jakub, Michał. Tak jak w ubiegłym roku, różnice między liczbą poszczególnych imion były niewielkie.

Wśród dziewczynek urodzonych w 2023 roku w Białej Podlaskiej najwięcej było Marii i Julii. Trzecie miejsce w ilości nadania zajęło imię Marcelina. Poza podium znalazły się Klary oraz Zofie. W 2022 roku w całej gminie oraz mieście na pierwszym miejscu, ex aequo była Laura, Maria i Zofia. Za nimi znalazły się Hanna i Maja (również taka sama liczba nadań). Piąta na liście najpopularniejszych imion nadanych w 2023 roku w Białej Podlaskiej Zofia ma duże szansę stać się najpopularniejszym żeńskim imieniem w Polsce w minionym roku. Według statystyk z pierwszej połowy roku, w naszym kraju, zaraz po Zofii najpopularniejsza były: Zuzanna, Laura, Hanna i Maja. Wśród chłopców urodzonych od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku królowali: Nikodem, Antonii, Jan, Aleksander oraz Franciszek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama