Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 09:54
Reklama
Reklama

W pałacu myśliwskim powstanie centrum konferencyjne

Takie plany ma nowy właściciel Guberni. Chce stworzyć tu miejsce spotkań biznesmenów z branży spożywczej.
W pałacu myśliwskim powstanie centrum konferencyjne

Pałac Szlubowskich, zwany Gubernią, ma szansę zyskać nowy blask. Po kilkunastu latach znalazł nabywcę, który ma konkretne plany z nim związane. 

Do 2004 roku obiekt był własnością Skarbu Państwa. Siedzibę rodową w 1920 roku przekazał państwu, wraz z hektarowym parkiem, ostatni właściciel Bronisław Szlubowski. Skarb Państwa wystawił go na sprzedaż w 2002 r. Cena wywoławcza wynosiła trochę ponad 1 mln zł. Zainteresowania obiektem nie było żadnego, a ogłaszane kolejno dwa przetargi unieważniano. Mimo to państwo chciało się zabytku pozbyć. Administrowało nim Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim, które nie było w stanie utrzymać obiektu. Koszt remontu, pod nadzorem konserwatora zabytków, przekraczał możliwości finansowe powiatu. Samo tylko utrzymanie i zabezpieczenie obiektu przed niszczeniem oszacowano na prawie 150 tys. zł. 

Dodatkowym argumentem przemawiającym za sprzedażą Guberni były roszczenia spadkobiercy Szlubowskich – Jeremiego Doria-Dernałowiczowi, który starał się odzyskać rodzinne dziedzictwo na drodze ustawy reprywatyzacyjnej. W czasie, kiedy powiat usiłował zabytek sprzedać, wojewoda lubelski prowadził równolegle postępowanie o stwierdzenie nieważności przejęcia pałacyku przez Skarb Państwa. Miało to doprowadzić do zwrotu nieruchomości rodzinie byłych właścicieli. W takim przypadku zwrot mienia odbyłby się z pominięciem starostwa, a samorząd nie dostałby ani grosza. Dlatego sprzedaż, z punktu widzenia finansowego, byłaby lepszym rozwiązaniem. Kiedy cena wywoławcza pikowała w dół i z 1 mln zł zrobiło się 200 tys. zł, znalazł się nabywca. Był to, o dziwo, spadkobierca Guberni. Mieszkający na stałe we Francji Jeremi Doria-Dernałowicz jeszcze negocjował cenę i kupił własne dziedzictwo za 100 tys. zł. Był 2004 rok. 

Nowy właściciel wymienił dach w Guberni, wyremontował parkan oraz budynki gospodarcze i na tym zakończyła się jego działalność w pałacu. Po śmierci w 2010 roku matki, Kingi Dernałowicz, zupełnie stracił zainteresowanie obiektem. Zwłaszcza że zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków musiałby ponieść ogromne koszty związane z remontem. Jak mówi radzynianin mieszkający w pobliżu pałacyku, ostatni raz Dernałowicza widziano tu w dniu pogrzebu matki. – Zdaje się, że spotkała się tam rodzina – mówi.

Pałacyk Gubernia znów trafił na portale ogłoszeniowe. Przez kilka lat nikt nie interesował się radzyńskim zabytkiem. Aż wiosną tego roku kupił go Tomasz Karaszewski, zarządzający spółką Food Machines spod Warszawy. Firma zajmuje się sprzedażą urządzeń dla branży spożywczej oraz wdrażaniem nowych technologii.

Nowy właściciel ma konkretne plany związane z pałacem. Zamierza stworzyć tu centrum dydaktyczno-konferencyjne. – Jeżeli chodzi o branżę spożywczą, brakuje u nas działania na rzecz polskiej marki, co było nawet szeroko omawiane ostatnio na forum gospodarczym – mówi Karaszewski.

W Radzyniu Podlaskim chciałby stworzyć ośrodek spotkań dla biznesu, gdzie wspólnie będzie można wykorzystywać potencjał ludzki na rzecz rozwoju branży. Zapewnia też, że pałacyk pozostanie w obecnym kształcie, tak by przypominał Gubernię z czasów swojej świetności. Już rozpoczęły się drobne prace: uporządkowano park i otocznie, a na remont czeka elewacja pałacyku.

Historia zabytku

Pałacyk podmiejski zwany Gubernią, rzadziej pałacykiem myśliwskim, wznosi się wśród drzew jednohektarowego parku włoskiego przy ul. Sitkowskiego. Został wzniesiony przez Potockich w końcu XVIII w. W II połowie XIX w. pałacyk został przebudowany, a w czasie I wojny światowej stał się siedzibą rodową rodziny Szlubowskich. Jest to prostokątny, dwukondygnacyjny, murowany budynek, nakryty wysokim dachem mansardowym. Elementem podkreślającym „rycerskość” siedziby jest kwadratowa wieża przylegająca do elewacji wschodniej. Gubernia to budowla eklektyczna, z elementami barokowymi i neogotyckimi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO] Autor komentarza: kaes Treść komentarza: Pozazdrościć takich niskich temperatur... Pozdrowienia z Francji! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:07 Źródło komentarza: Pogoda na wtorek. Tropikalna noc i upalny dzień Autor komentarza: Zachęta ? Treść komentarza: I to ma odstraszyć ich od procederu przemytu ,,ubogacaczy,, ? Grzywna powinna być horrendalna, i areszt aż do jej spłacenia. A tak, albo znikną, albo zmienią wygląd i dokumenty, i będą robić to samo... Data dodania komentarza: 23.06.2026, 10:58 Źródło komentarza: Jeden pochodzi z Ukrainy, drugi z Uzbekistanu. Kurierzy migrantów skazani w Białej Podlaskiej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama