Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 13:46
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Czy pomniki pamięci zostaną usunięte?

Dwa upamiętnienia znajdujące się na terenie miasta zostały wciągnięte na listę wojewody lubelskiego, wskazująca pomniki i obeliski, które podlegają dekomunizacji. Zgodnie z zarządzeniem wojewody obiekty te powinny zostać zlikwidowane do końca marca. Miasto Biała Podlaska, jak poinformował nas rzecznik, wskazanych przez wojewodę obelisków likwidować nie będzie.
Biała Podlaska: Czy pomniki pamięci zostaną usunięte?

W pierwszej połowie marca wojewoda lubelski Przemysław Czarnek wziął udział w konferencji prasowej w związku z dekomunizacją pomników, a następnie spotkał się z samorządowcami. Na stronie internetowej wojewody pojawiła się lista istniejących obiektów mogących propagować komunizm na terenie gmin woj. lubelskiego. Zarządził ich usunięcie do 31 marca 2018 r.

Na liście znalazły się dwa obiekty z Białej Podlaskiej. Kopiec w lesie Hola, na którym widnieje napis "Upamiętnienia miejsc kaźni 40 tysięcy jeńców radzieckich pomordowanych przez faszystów hitlerowskich. Społeczeństwo Powiatu Bialskiego" oraz obelisk z tablicą poświęconą żołnierzom Armii Radzieckiej – ofiarom zbrodni hitlerowskiej z napisem: "Miejsce kaźni na radzieckich jeńcach wojennych dokonanych przez hitlerowców w latach 1941-1942".

Grzegorz Siemakowicz, prezes bialskiej organizacji Związku Młodzieży Wiejskiej jest oburzony tą sytuacją.

 – Nie ma mowy o "dekomunizacji pomnika". Ani Urząd Miasta w Białej Podlaskiej, ani Lubelski Urząd Wojewódzki nie podjęły decyzji o usuwaniu tych miejsc pamięci, bo nie podlegają one zapisom ustawy – oznajmił Radosław Plandowski, rzecznik prezydenta.

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 13/2018

Justyna Madan
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

koik 27.03.2018 08:42
Widnieje napis, pomniki wciągnięte na listę itd. - to język urzędników. Piszcie normalnie.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: StefanTreść komentarza: Czy ktoś przemyślał sprawę obwodnicy ? Sama nazwa już mówi, że to droga poza miastem ! Jak można włączać ulicę, gdzie jest teren zamieszkały, chodzi o Sielczyk ?!?!? Nawet przedłużenie wychodzi bezpośrednio na pasy startowe lotniska ?!? To jest pomysł poroniony !!!Data dodania komentarza: 20.03.2026, 08:36Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Ruch wokół obwodnicyAutor komentarza: RollsTreść komentarza: Super pomysł na park handlowy w tym miejscu. Trzymam kciukiData dodania komentarza: 19.03.2026, 18:42Źródło komentarza: W Białej Podlaskiej będzie KFC. Przy ul. Armii Krajowej powstanie park handlowyAutor komentarza: JaTreść komentarza: Miejskie ambicje czy pazerność obecnego wójta? Mało że zarabia aktualnie niewiele mniej od prezydenta kraju? Ale jak się stworzyło swój folwark gdzie on podniesie zarobki radnym to i radni chętnie mu podnoszą... Za publiczne pieniądze można się bawić, nie?Data dodania komentarza: 19.03.2026, 10:24Źródło komentarza: Sarnaki pozostaną wsią. Obawy o portfel wygrały z miejskimi ambicjamiAutor komentarza: To nie komuna ....Treść komentarza: Nikt nie obraża niczyich uczuć religijnych , nie ma nienawiści na tle rasowym , seksistowskim , nie ma wulgaryzmów we wpisach . Więc o czym Ty tu wypisujesz ? To nie komuna i cenzura .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 13:21Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklistaAutor komentarza: ChudyTreść komentarza: A ta przyczepa to jest dopuszczona do ruchu ? Ma badania techniczne podbite ? Jest oświetlenie i co najważniejsze jest zarejestrowana w wydziale komunikacj ?Data dodania komentarza: 18.03.2026, 11:57Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w lesie. 58-latek zginął podczas wycinki drzew
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama