Plenerowe widowisko odbędzie się 17 sierpnia, na placu przy dawnej szkole w Koszołach.
- Miłość młodej pary zostanie wystawiona na ciężką próbę, a w wątek weselny wplecione będą wydarzenia z dziejów naszej ojczyzny w postaci inscenizacji: bitwy pod Grunwaldem, obrony Częstochowy, powstania styczniowego - mówi Beata Kaczmarek z Gminnego Ośrodka Kultury w Łomazach.
Wskazuje, że czas, by przywrócić pamięć o naszym dziedzictwie, o tym jak historia – bolesna, ale i chwalebna – przenikała życie codzienne naszych przodków.
Organizatorzy zapewnią, jak to na weselu: jedzenie, napoje, tańce, miejsce przy stole. Ponadto: szczęk szabel i mieczy, huk armat, zapach prochu i wielkie emocje. Wystąpią: Zespół Ludowy „Pawłowianki” z Nowego Pawłowa z obrzędem korowajowym, Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Niepodległa", Stowarzyszenie Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny, Bialski Batalion Polskich Drużyn Strzeleckich im. ks. gen. Stanisława Brzóski, Tomasz Bylina Poczet Rycerski herbu Belina, Kresowe Bractwo Strzelców Kurkowych im. Orła Białego w Terespolu, Regiment Artylerii Książęcego Domu Radziwiłłów w Terespolu.
Organizatorzy to Jerzy Besaraba - scenariusz i reżyseria, Cezary Nowogrodzki - opracowanie historyczno-kulturowe, Koło Gospodyń Wiejskich w Koszołach, sołtys wsi Koszoły - Kamila Nazarewicz, mieszkańcy wsi Koszoły.
𝐏𝐫𝐞𝐦𝐢𝐞𝐫𝐚 𝐣𝐮𝐳̇ 𝐝𝐳𝐢𝐬𝐢𝐚𝐣
Dzisiaj (4 sierpnia 2025 r.) o godz. 17.55 w TVP3 Lublin w ramach cyklu „Reportaż z Lubelskiego” zostanie wyemitowany materiał poświęcony tradycyjnemu, dawnemu obrzędowi weselnemu, kultywowanemu niegdyś na terenach Południowego Podlasia.
Inicjatorem realizacji materiału o tej tematyce jest Pan Cezary Nowogrodzki – aktywny regionalista, który od lat ma istotny wkład w dokumentowanie i upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa Południowego Podlasia – jego wielokulturowej historii i tradycji.
4 czerwca 2025 r. ekipa telewizyjna pod kierownictwem redaktor Anny Kurzępy odwiedziła Kostomłoty, gdzie przez kilka godzin realizowano nagrania. W przedsięwzięciu tym udział wzięło liczne grono osób, które przyczyniły się do popularyzowania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.
W materiale przedstawione zostaną najważniejsze elementy tradycyjnego wesela, w tym dawne stroje i ręczniki weselne, obrzęd korowajowy oraz pieśni śpiewane „po naszomu”. Poruszony zostanie temat mowy podlaskiej oraz historii parafii neounickiej.













![Spowodował śmiertelny wypadek. Uciekł z miejsca zdarzenia [VIDEO] Spowodował śmiertelny wypadek. Uciekł z miejsca zdarzenia [VIDEO]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-spowodowal-smiertelny-wypadek-uciekl-z-miejsca-zdarzenia-1764673560.jpg)
![Parczewskie Smaki z Marką Lubelskie [LISTA LAUREATÓW] Parczewskie Smaki z Marką Lubelskie [LISTA LAUREATÓW]](https://static2.slowopodlasia.pl/data/articles/sm-4x3-parczewskie-smaki-z-marka-lubelskie-lista-laureatow-1764579477.png)




Napisz komentarz
Komentarze