Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 29 lipca 2026 20:04
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska
Reklama
Jest pozwolenie

Rusza budowa Via Carpatia między Radzyniem a Międzyrzecem

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzymała zielone światło dla budowy ostatniego odcinka S19 w województwie lubelskim, na trasie od granic woj. mazowieckiego do Lublina. Pojedziemy nią w 2028 r.
Rusza budowa Via Carpatia między Radzyniem a Międzyrzecem
GDDKiA otrzymała zielone światło dla budowy ostatniego odcinka S19 w województwie lubelskim na trasie od granic woj. mazowieckiego do Lublina

Źródło: GDDKiA

Jak informuje GDDKiA:

 „Wojewoda Lubelski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla S19 od Międzyrzeca Podlaskiego do Radzynia Podlaskiego. Tym samym wszystkie sześć odcinków szlaku Via Carpatia, o łącznej długości 100 km, od granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego do Lublina, jest już w budowie.”

Postępowanie administracyjne w sprawie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod nazwą: „Budowa drogi ekspresowej S19 Białystok – Lubartów odc. Międzyrzec Podlaski (koniec obwodnicy) – Kock (początek obwodnicy) z podziałem na 2 części: Część I Międzyrzec Podlaski (koniec obwodnicy) – Radzyń Podlaski (Węzeł Radzyń Podlaski Północ) o długości 22,329 km” zostało wszczęte przez wojewodę lubelskiego 23 lutego. 

Odcinek, o zielone światło na budowę którego ubiega się GDDKiA to 22,3 km. Umowę na jego realizację inwestor podpisał w lipcu 2022 roku z wyłonioną w przetargu firmą Stecol Corporation za ok. 570,7 mln zł. 

W trakcie budowy są juz wszystkie odcinki S19 w północnej Lubelszczyźnie źródło GDDKiA

„Wydana decyzja określa granice terenu przewidzianego pod budowę drogi i umożliwia rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za przejmowane na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości. Postępowanie administracyjne mające na celu ustalenie wysokości odszkodowania będzie prowadził Wojewoda Lubelski. Powołani przez niego niezależni biegli - rzeczoznawcy majątkowi - oszacują wartość nieruchomości, co będzie podstawą do wydania decyzji odszkodowawczej. Decyzja odszkodowawcza będzie podstawą dla GDDKiA do zapłaty odszkodowań za przejęte nieruchomości” – informuje inwestor. 

GDDKiA dodaje, że w 2026 r. wykonawca prowadził będzie na tym odcinku m.in. roboty ziemne przy wykopach, nasypach, wzmocnieniach podłoża gruntowego, a także prace przy posadowieniu obiektów inżynierskich. 

„Odcinek Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski liczyć będzie ok. 22,3 km. Na początkowym fragmencie, o długości ok. 3 km, nowa dwujezdniowa trasa przebiegać będzie w śladzie obecnej drogi krajowej nr 19. Następnie poprowadzona zostanie nowym korytarzem i od zachodniej strony ominie Kąkolewnicę. W ramach inwestycji planowane są dwa węzły drogowe (Kąkolewnica - w okolicach miejscowości Grabowiec oraz Radzyń Podlaski Północ). Ponadto wybudowane zostaną: cztery mosty, jedenaście wiaduktów, sześć przejść dla zwierząt dużych i średnich, dziewięć przepustów z funkcją przejść dla zwierząt małych oraz drogi dojazdowe i lokalne.” – opisuje inwestycję GDDKiA.

To ostatni odcinek S19, który został przekazany do budowy, na trasie od granic z woj. mazowieckim do Lublina. Jak informuje GDDKiA: „W maju kierowcy skorzystają już z dwujezdniowej obwodnicy Kocka i Woli Skromowskiej. Mocno zaawansowana jest budowa trasy od Lubartowa do węzła Lublin Rudnik, a po otrzymaniu pod koniec marca decyzji ZRID na odcinek Kock - Lubartów, rozpoczęliśmy przekazywanie placu budowy. Całym północnym odcinkiem S19, od granicy woj. mazowieckiego i lubelskiego do obwodnicy Lublina kierowcy powinni pojechać w połowie 2028 r. Obecnie funkcjonuje już cała południowa część S19 w woj. lubelskim, którą można dotrzeć do Rzeszowa.”

CZYTAJ TEŻ: 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Okna Artpol
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tylko Pis . Treść komentarza: Nie wiem jak jest w tym wypadku ale ogólnie kierowcy ciężarówek to zakała na drogach . Nie raz miałem takie przypadki , że jadąc w terenie zabudowanym 50 km/ h taki szofer z ciężarówki mi trąbi i światłami błyka , że mu za wolno . Wiele ciężarówek jest przeładowanych i towar nie jest odpowiednio zabezpieczony pasami . Stan niektórych techniczny niektórych ciężarówek woła o pomstę do nieba . Sporo jest filmików na You Tube o stanie technicznym polskich ciężarówek . Dlatego powinno być jak najwięcej kontroli przez Inspekcję Transportu Drogowego , Izbę Celno Skarbową i oczywiście Policję . Data dodania komentarza: 29.07.2026, 12:42 Źródło komentarza: Tragedia w Jedlance. Nie żyje rowerzystka Autor komentarza: Janovia też ? Treść komentarza: Pytanie może być tylko jedno, to kto zostanie przerobiony na ,,pasztet,, ? Lesovia, czy jednak ,,Pasztet,, ? Data dodania komentarza: 29.07.2026, 09:41 Źródło komentarza: Znamy pary I rundy Pucharu Polski Autor komentarza: lover - ch**over Treść komentarza: Chłop z brzuchem już nie biega na obronie więc będzie dobrze. Data dodania komentarza: 28.07.2026, 23:45 Źródło komentarza: Przy zamkniętych trybunach [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: slwa Treść komentarza: Zapytanie do google i : "Już 2 sierpnia o godzinie 17:00 na stadionie przy ul. Warszawskiej 15 w Łukowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – mecz I rundy Pucharu Polski, w którym Pasztet Team zmierzy się z Lesovią Trzebieszów. Pasztet Team tworzą ludzie, których połączyła wieloletnia przyjaźń i miłość do piłki. To starzy kumple z boiska, którzy przez lata spotykali się, by po prostu pograć dla przyjemności. W pewnym momencie postanowili, zamiast ograniczać się do sparingów i rekreacyjnych spotkań, zgłosić drużynę do oficjalnych rozgrywek Pucharu Polski." Data dodania komentarza: 28.07.2026, 22:43 Źródło komentarza: Znamy pary I rundy Pucharu Polski Autor komentarza: lover Treść komentarza: Myslę, że piąteczka w Kszakach ochłodzi głowy i pachy co niektórych. Data dodania komentarza: 28.07.2026, 07:38 Źródło komentarza: Przy zamkniętych trybunach [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama