Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 02:22
Reklama
Reklama

Międzyrzec Podlaski: Powiat apeluje do premiera i ministra

Szpital od dłuższego czasu zmaga się z finansowymi problemami, zamykając półrocze milionową stratą. Podczas sesji radni przegłosowali stanowisko w tej sprawie i zdecydowali się przekazać je premierowi. 
Międzyrzec Podlaski: Powiat apeluje do premiera i ministra

Pismo do premiera skierowali radni z Porozumienia Samorządowego. Powodów słabej kondycji finansowej szpitala upatrują oni w nowelizacji przepisów, dotyczących wynagrodzeń pracowników. Skrócony rachunek zysków i strat szpitala wskazuje, że tylko same pobory wzrastały odpowiednio od poziomu 9,1 mln zł (54,14 procent przychodu) w 2016 roku, do kwoty 10, 3 mln zł (55,53 proc.) w 2017 roku, aż do kwoty 12, 3 mln zł (57,37 proc.) w roku 2018. Samorządowcy mówią też m.in. o niskiej wycenie niektórych usług, za które zakład realizując procedurę zakontraktowaną z NFZ otrzymuje mniej pieniędzy niż rzeczywiste koszty jej wykonania oraz brak odpowiedniej waloryzacji przez NFZ cen za świadczenia. - SP ZOZ znajduje się w tzw. „sieci szpitali”, która jest w głównej mierze finansowana w formie okresowo stałej opłaty ryczałtowej. Ustalony ryczałt nie uwzględnia jednak wzrostu kosztów funkcjonowania zakładu, w tym gwarantowanych przepisami, a obciążających budżet placówki, podwyżek płac. Szpital nie ma zatem możliwości skutecznego i efektywnego zwiększenia przychodów, a tym samym możliwości sfinansowania obciążających je kosztów wzrostu wynagrodzeń – informuje radny Andrzej Mironiuk, przewodniczący klubu PS.

Stanowisko przygotowane przez Porozumienie Samorządowe było przedmiotem głosowania ostatniej sesji rady powiatu, która w większości opowiedziała się za przyjęciem stanowiska i skierowaniem go do m.in. premiera i ministra zdrowia. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości. Starosta Mariusz Filipiuk odwołał się do raportu Perspektyw, przygotowanego z inicjatywy Związku Powiatów Polskich i Ogólnopolskiego Związku Szpitali Powiatowych. - Raport jest druzgocący. To już nie jest zabawa, bo zaczynamy igrać z ludzkim życiem - wyjaśniał. Wskazywał również, że nie tylko międzyrzecka placówka zamknęła rok 2018 stratą. Przykładem jest SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim, który na minusie miał 3 mln zł. - Dzisiaj średnie zadłużenie szpitala powiatowego to 2,6 mln złotych. Pod koniec roku będziemy zmagać się z poważnym problemem, komu zabrać, by sfinansować straty międzyrzeckiego szpitala - podsumował. Tymczasem NFZ informuje o wzroście kwoty ryczałtu na rok 2019. Od września będzie ona wyższa o dodatkowo o 20 mln zł. - Do Międzyrzeca trafi 540 tys. zł, do Radzynia – 950 tys. zł, zaś do Parczewa – 750 tys. zł - informuje rzecznik Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Małgorzata Bartoszek. Wcześniej, od stycznia do lipca do szpitali napłynęły dodatkowe 27,2 mln zł. - Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne – dodaje rzeczniczka.

Cały artykuł do przeczytania w papierowym wydaniu oraz e-wydaniu Słowa Podlasia z 8 października


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: as Treść komentarza: Bez problemu można wyłączyć i nie korzystać z tej funkcji telefonu, ale generalnie lepiej mieć, ta funkcja mimo niepotrzebnych wezwań czasami, uratowała już wielu ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:44 Źródło komentarza: Lubelskie. Zgubiony telefon postawił na nogi służby Autor komentarza: Bolek Treść komentarza: Już specjalnie rower kupiłem, na tą okazję Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:05 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama