Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 04:45
Reklama

Zasady oglądania telewizji przez najmłodszych  

Oglądanie telewizji jest przyjemnością, szczególnie po całym dniu w pracy. Zatem logiczne wydaje się, że i dzieci uwielbiają taką rozrywkę. Jednak w przeciwieństwie do większości dorosłych nie znają one umiaru. Ponadto nadmiar patrzenia w "szklany ekran" jest bardzo szkodliwy. Dlatego w dzisiejszym poradniku doradzimy Wam, jak powinny wyglądać zasady oglądania tv przez najmłodszych. Już teraz zdradzimy, że warto zdecydować się na internetową telewizję. A dlaczego? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu.
Zasady oglądania telewizji przez najmłodszych  

Po pierwsze: ilość czasu

Osoby dorosłe zdają sobie sprawę z następstw błędnych decyzji, zatem jeżeli zbyt długo będą oglądać tv, to zwyczajnie nie wyśpią się, a w pracy będą odczuwać totalne zmęczone. Niestety u dzieci tak to nie działa. Jeżeli rodzice ich nie przypilnują to będą potrafiły spędzać naprawdę sporą ilość czasu oglądając programy, filmy czy bajki, nawet do późnej nocy. A więc kontrola czasu jest bardzo ważna. Ogólnie można przyjąć zasadę, że dzieciaki do 3 roku życia nie powinny w ogóle oglądać telewizji. Natomiast od 3 do 7 roku życia, nie dłużej niż 30 minut, z kolei od 7 do 12 nie dłużej niż jedną godzinę. Wydaje się, że to niewiele czasu, jednak należy wziąć pod uwagę, że dzieci powinny spać minimum 8 godzin, choć najlepiej koło 9. Ponadto muszą znaleźć czas na zabawę, a w przypadku starszaków dodatkowo na edukację. A więc patrząc tym systemem to 30 minut czy 1 godzina są absolutnie wystarczające.

Po drugie: najpierw obowiązki, później rozrywka

Oczywiście bardzo duże znaczenie ma także, kiedy dziecko będzie oglądać telewizję. Tutaj najlepiej przyjąć stałą rutynę. Jeżeli mowa już o uczniach, to trzeba pamiętać, że najpierw powinni oni wypełnić obowiązki związane z nauką i odrobieniem prac domowych, a dopiero potem mogą pooglądać tv. W przypadku maluszków najlepiej pamiętać o stałym planie dnia, a więc można pozwolić dzieciom oglądać bajkę np. po drzemce, a przed kąpielą i tej zasady należy bezwzględnie się trzymać.

Po trzecie: kontrola tego, co dziecko ogląda

Wydaje się, że bajki, które można zobaczyć w tv są dostosowane do wieku i potrzeb dziecka, niestety tak zupełnie nie jest. Nawet w bajkach dla najmłodszych wszechobecna jest przemoc, wystarczy tutaj wymienić "Pokemony" czy choćby "Żółwie Ninja". Jak wiadomo takie treści mogą powodować agresję, strach i znacząco wpływają na psychikę dziecka, niestety bardzo negatywnie. Dlatego tak ważna jest kontrola treści, które dziecko ogląda. Jak wiadomo czasami bywa ciężko, wszak mało kto ma czas na oglądanie bajek, żeby je następnie ocenić. Jednak warto znaleźć choć 5 minut i przeczytać choćby opinie na temat różnych filmów animowanych. Warto także zdecydować się na telewizję internetową, dzięki której macie pewność, że dzieci będą oglądały tylko i wyłącznie treści, które są dla nich w 100% odpowiednie. Warto pamiętać, że telewizja internetowa i jej jakość w dużej części zależy od jakości łącza. Warto zastanowić się na szybkim łączem, jakie zapewnia np. światłowód. Ponadto możecie dodatkowo ustawić na telewizorze automatyczne wyłączanie, dzięki temu zapobiegniecie temu, że maluch będzie spędzał czas przez tv zamiast np. na drzemce.

Po czwarte: wspólna rozrywka

Warto także od czasu do czasu usiąść z dzieckiem i wspólnie zobaczyć dany film czy bajkę. Możecie z tego także uczynić wspólną rutynę. Oczywiście warto po każdym seansie porozmawiać z pociechą, na temat treści, które wspólnie widzieliście. Oczywiście należy dziecku uświadamiać, że bajki są fikcją, zatem absolutnie nie należy naśladować bohaterów. Niestety dzieci wpadają na różne pomysły, a konsekwencje często są tragiczne, wystarczy tutaj wspomnieć o maluchu, które wyskoczyło z okna, bo chciał latać, jak postać z bajki.  Choć nam dorosłym wydaje się to abstrakcyjne, to niestety dzieciaki mają bardzo różne pomysły i nie zawsze rozumieją, gdzie kończy się fikcja, a gdzie zaczyna się normalne życie.

Oczywiście to, że dziecko od czasu do czasu ogląda bajki czy filmy nie jest niczym złym, wszak niektóre programy mają dużą wartość edukacyjną. Jednak ważna jest przede wszystkim kontrola rodziców. Otóż powinni pamiętać, że to oni muszą znajdować treści, które są odpowiednie dla danego wieku. Jednocześnie telewizja nie może być dla dziecka jedynym źródłem rozrywki, może stanowić np. cotygodniową rutynę.  
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ulka 28.01.2020 17:40
A jakie zasady panują u Was jeśli chodzi o wychodzenie dzieci? Czy zawsze wiecie, gdzie się one znajdują? Ten problem może ograniczyć smartwatch, np: http://calmean.com Posiada wbudowany gps- wiemy gdzie znajduje się dziecko, a dodatkowo powiadamia nas, gdy dziecko znajduje się tam, gdzie nie powinno.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama