Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 16:54
Reklama
Reklama

Powiat radzyński: Czy dyrektor sprawi sobie drugiego zastępcę?

W nowym statucie szpitala pojawił się zapis o zastępcach dyrektora SP ZOZ. Radni myśleli, że to literówka, bo w szpitalu radzyńskim od lat jest jeden zastępca dyrektora. Okazało się, że nie, bo statut, jak zapewnia nowy dyrektor szpitala, ma stworzyć mu pewne możliwości co do tworzenia struktury placówki  i zarządzania nią. – Według obecnych uregulowań osobiście odpowiadam za pion sprzątający. Jako dyrektor nie mam możliwości i czasu sprawdzania jakości sprzątania w szpitalu, czy dostarczania osobom sprzątającym preparatów do sprzątania – mówi Robert Lis. Co to dokładnie oznacza? I czy szpital stać na zwiększanie kadry zarządzającej?
Powiat radzyński: Czy dyrektor sprawi sobie drugiego zastępcę?

Nowy dyrektor został wyłoniony w drodze konkursu w lutym. Wcześniej, bo na początku roku rezygnację z funkcji złożył Marek Zawada, który szpital w Radzyniu Podlaskim prowadził przez 9 lat. Dyrektor rozstał się ze szpitalem w momencie, gdy po udanym wyciągnięciu placówki z zapaści w 2011 roku, gdy szpital notował zadłużenie na poziomie ponad 19 mln zł, i dobrych dla szpitala latach 2013 – 2017, gdy znajdował się w czołówce ogólnopolskich rankingów finansowych szpitali powiatowych - w 2018 roku pojawił się deficyt, który powtórzył się w 2019 roku.

Wysokość deficytu za 2018 rok określano początkowo nawet na 3 mln zł. Skończyło się na kwocie poniżej 1,7 mln zł, czyli progu amortyzacji, po przekroczeniu którego starostwo jako organ prowadzący, musiałoby placówkę wesprzeć finansowo. W lutym tego roku wiadomo już było, że i 2019 roku uda się zamknąć deficytem poniżej kwoty amortyzacji, ale okazało się, że to był też moment, gdy dotychczasowy dyrektor nie miał już kart przetargowych i prowadzenie przez niego placówki stało się dla organu prowadzącego niewystarczające.
Prawdopodobnie poszukiwanie przez organ zarządzający nowych możliwości w finansowaniu szpitala sprawiło, że niezbędna stała się zmiana watry na stanowisku dyrektora. Ten został powołany w lutym, ale dopiero pod koniec kwietnia miał możliwość zaprezentowania się radnym powiatu. Okazją było przyjmowanie przez radę uchwały dotyczącej nowego statutu SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim. (...)

Jednak to, co radnych zainteresowało w przedłożonym przez dyrektora Lisa dokumencie, dotyczyło liczby zastępców dyrektora, określonych w statucie. – W tym dokumencie jest wymienione, za pomocą jakich osób dyrektor zarządza szpitalem i jest tu mowa o zastępcach. Nie wyobrażam sobie, że w tak trudnej sytuacji, w jakiej jest szpital, placówka miałaby zatrudniać nowych dyrektorów – wyraziła swoje obawy radna opozycji, Anna Szymala. – Czy nas stać na nowego zastępcę, bo z tego co pamiętam, w szpitalu od wielu lat był tylko jeden zastępca dyrektora. (...)

Zdaniem starosty w szpitalu było już praktykowane utrzymywanie dwóch zastępców dyrektora. – Przez 13 ostatnich lat zastępca w szpitalu był jeden. Pan mówi o pierwszej kadencji rady powiatu. Panie starosto, kiedy to było – zwracała uwagę radna Szymala.

Dyrektor Robert Lis tłumaczył natomiast radnej, że jej wyliczenia są błędne i pensja dla kolejnego zastępcy wcale nie podroży wydatków szpitala, ale może je obniżyć. – To nie tak się liczy, że pensja dyrektora zwiększa koszty. Funkcja ta ma zwiększyć efektywności i zmniejszyć koszty, które musielibyśmy wydać na usługi zewnętrzne. Nie mam zamiaru sobie robić kosztów – zapewnia dyrektor Lis. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 28 kwietnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

hhehe 30.04.2020 12:04
Jakis kolezka czeka juz na etat zastepcy i nic nie poradzimy, obcego wzieli to maja

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: as Treść komentarza: Bez problemu można wyłączyć i nie korzystać z tej funkcji telefonu, ale generalnie lepiej mieć, ta funkcja mimo niepotrzebnych wezwań czasami, uratowała już wielu ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:44 Źródło komentarza: Lubelskie. Zgubiony telefon postawił na nogi służby Autor komentarza: Bolek Treść komentarza: Już specjalnie rower kupiłem, na tą okazję Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:05 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama