Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 21:32
Reklama
Reklama

Gmina Zalesie: Szkoła do zamknięcia? Jeszcze nie w tym roku

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Berezówce mogą odetchnąć z ulgą. Wójt Zalesia Jan Sikora zapowiedział, że gmina może na kolejny rok wydzierżawić budynek, w którym mieści się placówka. Dyrektor Barbara Protasiewicz przyjęła propozycję. Nie będzie więc zamknięcia szkoły.
Gmina Zalesie: Szkoła do zamknięcia? Jeszcze nie w tym roku

Przez ostatnie miesiąca o szkole było głośno w całej Polsce. Nie dlatego, że jest wyjątkowa, bo uczą się w niej w większości czeczeńskie dzieci z ośrodka dla cudzoziemców w Horbowie, ale z powodu problemów, z jakimi się borykała przez ostatnie miesiące. Rada Gminy Zalesie podjęła decyzję o utworzeniu Klubu Seniora w budynku, w którym mieści się szkoła. A to wzbudziło niepokój i sprzeciw uczniów, rodziców i nauczycieli.



Szkoła w Berezówce prowadzona jest przez stowarzyszenie „Za rzeką Krzną” od 2012 roku. Obecnie uczy się w niej 70 dzieci, łącznie z podopiecznymi oddziału przedszkolnego. Los placówki stanął pod znakiem zapytania, kiedy władze gminy Zalesie zadecydowały, że w budynku, w którym mieści się placówka, utworzą klub seniora. Okazało się jednak, że życie zweryfikowało plany samorządu. W piśmie z 26 maja 2020 r. czytamy, że w związku z tym, iż Urząd Marszałkowski w Lublinie przedłużył termin rozpatrywania wniosków na realizację zadania do 30 czerwca 2021 r., adaptacja budynku również ulega przesunięciu. Samorząd proponuje stowarzyszeniu przedłużenie umowy dzierżawy budynku na takich samych zasadach jak dotychczas. Szkoła mogłaby zarządzać budynkiem do 30 czerwca 2021 r. Co na to dyrektor placówki?

– Cieszymy się z takiego obrotu sprawy. To był dla nas trudny czas. Wiele osób nas wsparło i dziękujemy im za to. Już poinformowaliśmy wójta, że jesteśmy zainteresowani wynajmem budynku. Do czerwca przyszłego roku będziemy kontynuować działalność edukacyjną – mówi dyrektor Barbara Protasiewicz.

Wójt gminy Zalesie Jan Sikora potwierdza, że wyszedł z propozycją wydzierżawienia budynku dla stowarzyszenia „Za rzeką Krzną”. – Do czasu uzyskania decyzji urzędu marszałkowskiego w sprawie dofinansowania na utworzenie klubu seniora nie moglibyśmy przeprowadzać w budynku w Berezówce prac adaptacyjnych. Nie mamy takich możliwości finansowych. A budynek nieużytkowany szybciej niszczeje. Poza tym znajduje się w nim mieszkanie. Budynek jesienią i zimą musi być ogrzewany, co generowałoby dodatkowe koszty – mówi wójt Jan Sikora, zapewniając że nawet jeśli urząd marszałkowski wyda decyzję negatywną, prace ruszą dzięki kredytowi lub innym środkom. Tym bardziej, że gmina uzyskała ważne pozwolenie budowlane na adaptację budynku w Berezówce. (...)

Włodarz wyjaśnia też, że jeśli dzieci przeniosłyby się do szkoły w Zalesiu, wtedy gmina nie przekazywałaby subwencji na placówkę w Berezówce. Częściowo zwiększyłyby się wydatki na szkołę w Zalesiu, ale w budżecie gminy zostałoby ok. 600 000 zł w skali roku.

– Aby uzmysłowić sobie, o jakiej kwocie mówimy, podam taki przykład: co roku do gminnej kasy z tytułu podatku rolnego wpływa ok. 550 000 zł, a ich wysokość jest za wysoka na możliwości finansowe rolników. A więc mówimy o ogromnej kwocie, którą moglibyśmy zainwestować, np. w fotowoltaikę. Dziś aż 300 rodzin czeka na dofinansowanie na nowe instalacje, które podniosłyby komfort ich życia i wpłynęłyby na czystość środowiska. Gdyby udało się zaoszczędzić środki, każda z rodzin otrzymałaby po 2 tys. zł dofinansowania– zaznacza wójt. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 2 czerwca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Przyjaciel szkoły 04.06.2020 00:33
Pan wójt,obłuda aż piszczy.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: as Treść komentarza: Bez problemu można wyłączyć i nie korzystać z tej funkcji telefonu, ale generalnie lepiej mieć, ta funkcja mimo niepotrzebnych wezwań czasami, uratowała już wielu ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:44 Źródło komentarza: Lubelskie. Zgubiony telefon postawił na nogi służby Autor komentarza: Bolek Treść komentarza: Już specjalnie rower kupiłem, na tą okazję Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:05 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama