Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 03:47
Reklama
Reklama

Region: Wysyp prawdziwków i kurek

Częste deszcze sprawiły, iż pasjonaci zbierania grzybów mają, co robić w wolnym czasie. Jak przyznają wielbiciele grzybobrania obecnie najchętniej do koszyka wkładają kurki, prawdziwki i koźlaki. Zaznaczają jednak, że w czasie spacerów po lesie należy uważać nie tylko na trujące muchomory i szatany, ale też na bardzo liczne w tym roku kleszcze i komary.
Region: Wysyp prawdziwków i kurek

Grzegorz Ostrówka, który pracuje jako leśniczy w Nadleśnictwie Chotyłów od lat jest pasjonatem zbierania grzybów. Zaznacza, że tym hobby zaraziła go żona Alicja.

– W weekendy bardzo często chodzimy po lesie. Mamy swoje miejsca, w których znajdujemy prawdziwki i inne, gdzie zbieramy kurki oraz koźlaki. Jesienią zazwyczaj wyjeżdżamy w Bieszczady i tam szukamy rydzów. Grzyby później marynujemy i suszymy, by dodać je np. do zupy. W zeszłym roku zbieraliśmy grzyby aż do listopada. W tej chwili spotyka się bardzo dużo robaczywych grzybów. Późniejsze grzyby są zdrowsze i takie mamy też nadzieję znaleźć – mówi leśniczy.

Dodaje, że żona Alicja nie chodzi po całym lesie, ale wybiera miejsca, o których wie, że mogą być pełne grzybów. Zdarzyło się, że znalazła pod jednym dębem kilkanaście prawdziwków. Bywa, że z jednego spaceru małżeństwo przynosi do domu dwa kosze grzybów. Alicję Ostrówkę zbierania grzybów nauczyła mama, która wytłumaczyła córce jak rozróżniać grzyby jadalne od trujących. Z kolei Grzegorz ze względu na wykonywany zawód także świetnie się orientuje, które grzyby można dodać do posiłku.

Grzyby łatwo pomylić

– Grzyby łatwo pomylić. Wiele osób do mnie przyjeżdża i prosi o radę, pytając czy dany grzyb mogą zabrać z lasu. Jednak, zawsze powtarzam, że jak ktoś nie jest pewny czy znalazł grzyba jadalnego, to lepiej go zostawić. Wiele pomyłek zdarza się przy zbieraniu kani, które można pomylić z muchomorem sromotnikowym, który jest bardzo trujący. W dodatku kań jest kilka gatunków i nie wszystkie nadają się do jedzenia. Z kolei do prawdziwków podobne są szatany. Jeżeli widzimy pod spodem główki różowy kolor, możemy być pewni, że to nie prawdziwek – wyjaśnia Grzegorz Ostrówka. (...)

Mariusz Kiczyński, przewodniczący rady powiatu bialskiego i zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Chotyłów przyznaje, że ten rok pod względem występowania grzybów jest znacznie lepszy niż lata poprzednie.

– Wilgoć i ciepło sprawiły, iż grzybów jest bardzo dużo. Przeważnie zbieram prawdziwki, kurki i koźlaki. Moja rodzina najbardziej lubi jeść kurki, w sosach, gołąbkach, ale też same, smażone na maśle z cebulą, czy podane z mięsem. Nie marynujemy grzybów, gdyż chcemy się nacieszyć nimi teraz. Obecnie jest wysyp kurek. Wystarczy pójść na godzinę, czy półtorej godziny do lasu, by wrócić z pełnym koszem. Jednak, trzeba mieć swoje miejsca. Jesienią zbieram natomiast opieńki – mówi nadleśniczy.

Przyznaje, że najczęściej jeździ do lasów w gminie Tuczna. – Moja najmłodsza, ośmioletnia córka nie była przekonana do jedzenia grzybów, ale w tym roku ich spróbowała, gdyż widziała, że my się nimi zajadamy. Uważamy to za rodzinny sukces, że dołączyła do grona smakoszy kurek – śmieje się Mariusz Kiczyński. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 21 lipca


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: as Treść komentarza: Bez problemu można wyłączyć i nie korzystać z tej funkcji telefonu, ale generalnie lepiej mieć, ta funkcja mimo niepotrzebnych wezwań czasami, uratowała już wielu ludzi. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:44 Źródło komentarza: Lubelskie. Zgubiony telefon postawił na nogi służby Autor komentarza: Bolek Treść komentarza: Już specjalnie rower kupiłem, na tą okazję Data dodania komentarza: 24.06.2026, 14:05 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Jasam Treść komentarza: Ja też Data dodania komentarza: 24.06.2026, 07:50 Źródło komentarza: Autostrada z węzła Siedlec Wschód do węzła Łukowisko. GDDKiA podała termin otwarcia Autor komentarza: Band-up - maniaku, Treść komentarza: A kto ma zapłacić? Ubezpieczalnia z OC moturzysty albo UFG jeśli moturzysta ubezpieczenia nie miał. Poza tym - kto durno pyta, ten.. pyta. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 01:30 Źródło komentarza: Zderzenie motocykla z ciężarówką w Olszance [ZDJĘCIA] Autor komentarza: Wypuścić !!!!! Treść komentarza: Powinni go rozkuć , przeprosić i wypuścić . Co nas to obchodzi , że ruskie czy tam inne bolszewicy się między sobą strzelają .Przecież naszego obywatela nie zabił . Mało to mamy swoich bandziorów w okolicy , którzy chodzą po wolności . Data dodania komentarza: 23.06.2026, 19:30 Źródło komentarza: Zabójstwo w Białej Podlaskiej. Elnur A. usłyszał zarzuty [WIDEO]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama