Międzyrzec Podlaski: „Mietek zawsze kochał rodzinne miasto”

  • 24.06.2020, 18:00
  • Paulina Chodyka
Międzyrzec Podlaski: „Mietek zawsze kochał rodzinne miasto”
W ubiegłym tygodniu minęła trzecia rocznica śmierci, wybitnego międzyrzeczanina, Mieczysława Kalenika. Apelem upamiętniającym tę wielką postać z południowego Podlasia, postanowił uczcić Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej.

Przyjaciele i rodzina aktora spotkali się przy jego grobie na miejscowym cmentarzu parafialnym. Apel upamiętniający zorganizował Tomasz Sajko oraz Zakon Rycerski Ziemi Międzyrzeckiej. – Mieczysław Kalenik był człowiekiem wspaniałym. Swoim życiem i postępowaniem zaraził nas tym, czym dzisiaj się zajmujemy. Swoją działalnością rozsławił Międzyrzec Podlaski - mówił m.in. podczas uroczystości. 

Jak podkreślał, zmarły aktor żyć będzie cały czas, dopóki pamięć o nim będzie żywa w ludzkich sercach. – Niechaj ci tam dobrze będzie panie Mieczysławie. Spojrzyj na nas czasem z góry przychylnym okiem i dziękujemy ci za wszystko, co dla nas zrobiłeś – dodawał wyraźnie wzruszony. Zgromadzeni mogli też usłyszeć piosenki w wykonaniu Mieczysława Kalenika oraz pieśni, które były bliskie jego sercu.

Wśród obecnych były m.in. siostra aktora oraz jego siostrzenica, Ewa Oponowicz.

– Mietek zawsze mówił, że Warszawa jest miejscem, w którym mieszka i pracuje tylko tymczasowo. Był lokalnym patriotą, rozsławiał i kochał swoje miasto, nigdy nie wstydził się mówić o swoim pochodzeniu. Jego marzeniem było tu wrócić i tak się stało – podkreślała siostrzenica Kalenika.

Mieczysław Kalenik urodził się 1 stycznia 1933 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Tu także zmarł, 16 czerwca 2017 roku. Został aktorem, choć marzył o zawodzie marynarza. Debiutował w musicalu „Pocałuj mnie, Kasiu” w reżyserii Jerzego Rakowieckiego. W latach 1958–1959, gdy grał w Teatrze Powszechnym w Warszawie, został zaangażowany przez Aleksandra Forda do filmu „Krzyżacy” w roli Zbyszka z Bogdańca. Zagrał także w serialach m.in. „Czterdziestolatek”, „Polskie drogi” czy „Czarne chmury”. W 2001 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzeca Podlaskiego.

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe