Radzyń Podlaski: Zaciągną 4 mln kredytu, by ratować finanse

  • 09.07.2020, 10:43
  • Joanna Danielewicz
Radzyń Podlaski: Zaciągną 4 mln kredytu, by ratować finanse
Burmistrz przyznaje, że sytuacja budżetowa miasta w tym roku jest zła. Istnieje obawa, że budżetu nie uda się dopiąć na koniec roku. Magistrat myśli więc o zaciągnięciu kredytu, chce mieć możliwość pożyczenia nawet 4 mln zł.

Ubiegły rok dla finansów miasta zakończył się happy endem. Szacowano, że miasto będzie miało deficyt w wysokości 2,4 mln zł, a tymczasem finanse zamknęły się nadwyżką w kwocie 2,1 mln zł. To już jednak przeszłość, bo w tym roku władze Radzynia Podlaskiego oszczędzają na czym się da. – W kwietniu w porównaniu z rokiem ubiegłym zanotowaliśmy znaczny spadek wpływów. Nie wiemy jeszcze jak będzie wyglądał maj i czerwiec. Mogę powiedzieć tylko tyle, ze nigdy dotąd nie mieliśmy takiej sytuacji. Bardzo skrupulatnie musimy planować budżet, by utrzymać stabilność finansów w mieście – poinformował ostatnio radnych burmistrz Jerzy Rębek.

Kredyt jako zabezpieczenie
To, ze w finansach miasta nie dzieje się dobrze widać choćby po wprowadzonych zmianach do budżetu na ten rok, gdzie władze planują zaciągnięcie kredytu w kwocie 4 mln zł. Ta kwota trochę zaniepokoiła radnych. – Ostatnio otrzymaliśmy dotację z funduszu samorządowego w kwocie 1,3 mln zł. Czy nie można zatem pomniejszyć kwoty planowanego kredytu do kwoty 2,7 mln zł, skoro potrzebujemy tych 4 milionów? – dopytywał radny Mariusz Szczygieł.

Burmistrz przypomina, że kwota przekazana miastu przez rząd może zostać przeznaczona jedynie na inwestycje. Zapas finansowy miastu potrzebny jest natomiast na funkcjonowanie. – Chcemy zaciągnąć kredyt do kwoty jaka będzie nam potrzebna do zabezpieczenia płynności finansowej  - mówi Anna Woźniak, skarbnik UM. – W budżecie było zaplanowane 1,915 mln zł kredytu. Teraz podnosimy limit dla bezpieczeństwa budżetu. Nie jestem w tej chwili w stanie przewidzieć, jak zachowają się finanse miasta do końca roku. (...)

Miasto wstrzymuje wydatki
Burmistrz dwukrotnie w trakcie czerwcowej sesji rady miasta powracał do kwestii kondycji budżetu. By uświadomić radnym jak poważna jest sytuacja mówił: - Wstrzymałem wydatki, które nie są pierwszoplanowe. Do nich należy choćby fundusz świadczeń socjalnych. Takie decyzje dotyczą nie tylko magistratu, ale i jednostek miasto podległych. Jesteśmy w sytuacji nadzwyczajnej, wstrzymujemy wszystkie nie pierwszoplanowe wydatki i czekamy na rozwój sytuacji. Jesteśmy w nadzwyczajnych okolicznościach – mówi Rębek. (...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 7 lipca

Joanna Danielewicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Krystyna Joanna
Krystyna Joanna 10.07.2020, 18:27
cześć wszystkim

Skontaktuj się z Reece Kyle na e-mail: [email protected], aby uzyskać uczciwą i 100% gwarancję pożyczki Właśnie dostałem od niej pożyczkę. pozdrowienia
Polonista
Polonista 09.07.2020, 21:12
Zaciągną w przyszłości, przepraszam że się wygłupiłem. Nie było mojego komantarza
Polonista
Polonista 09.07.2020, 21:09
Zaciągną?????????? Ale babol i to w tytule. Poziom polszczyzny dziennikarza pozostawia troszkę do życzenia...

Pozostałe