Gmina Tuczna: Samorząd zmodernizuje dwa budynki

  • 10.02.2021, 08:00
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Gmina Tuczna: Samorząd zmodernizuje dwa budynki
Gmina Tuczna rozpoczyna realizację projektu pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Tuczna”. Zadanie dotyczy termomodernizacji budynku urzędu gminy oraz budynku administracyjnego tzw. "agronomówki". Wartość całkowita projektu to 939 907,38 zł.

To już kolejna duża inwestycja realizowana w trosce o środowisko naturalne i poprawę efektywności energetycznej budynków. Gmina wdrożyła już kilka innowacyjnych projektów poprawiających jakość życia jej mieszkańców.

– W ramach tego projektu podpisaliśmy umowę z wykonawcą i wkrótce rozpoczną się prace termomodernizacyjne. Obejmą dwa budynki, które znajdują się na terenie gminy, tj. budynek, w którym mieści się urząd gminy oraz "agronomówkę", czyli budynek po dawnym przedszkolu. Planowany zakres prac jest szeroki. Będzie to głównie docieplenie ścian i stropu, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, wymiana energochłonnego oświetlenia na LED, a także wymiana źródła ciepła dla obydwu budynków. Po zmodernizowaniu budynek po dawnym przedszkolu zostanie zaadaptowany na potrzeby naszego ośrodka pomocy społecznej – opowiada wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk. Wprowadzony zostanie również nowoczesny system monitoringu i zarządzania energią.

Wartość całkowita przedsięwzięcia to 939 907,38 zł, z czego gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 512 455,16 zł. Dofinansowanie stanowi 95 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Głównym celem inwestycji jest spadek zapotrzebowania budynków na energię, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków oraz ochrona środowiska. Realizacja zadania wpłynie na znaczną poprawę efektywności energetycznej budynków. Według przeprowadzonych obliczeń zapotrzebowanie na energię końcową spadnie aż o 81,79 procent.

Projekt pn. „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Gminie Tuczna” dofinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 5.2. Efektywność energetyczna sektora publicznego.

Projekt zostanie zrealizowany do końca tego roku.

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe