Łomazy: Nie chcą smrodu z kurników

  • 05.12.2018, 11:12 (aktualizacja 05.12.2018, 11:15)
  • Justyna Lesiuk-Klujewska
Łomazy: Nie chcą smrodu z kurników
Mieszkańcy protestują przeciw budowie 4 kurników, tłumacząc, że smród unoszący się nad miejscowością będzie nie do zniesienia. – Posadzę pas zieleni, a gdy tylko na rynku pojawią się zapowiadane od dawne zaawansowane technologicznie wentylatory, zamontuję je – przekonuje inwestor i dodaje, że ciężko pracuje każdego dnia, by chlewnia i ewentualne kurniki stały się wizytówką miejscowości.

Obawy mieszkańców Łomaz budziła już pierwsza inwestycja przedsiębiorcy, ukończona w ubiegłym roku budowa chlewni na 2 tysiące tuczników. Podczas rozmów Andrzej Morgunowicz, zapewniał, że zapach, jaki wydziela gnojowica nie będzie uciążliwy. Tym bardziej, że wiatr uniesie go w kierunku Studzianki. – Niestety wiatry nie ominęły Łomaz. W ciągu roku nieraz tak strasznie śmierdziało, że nie mogłam otworzyć okien, mimo iż chciałam wywietrzyć mieszkanie –  skarżyła się jedna z mieszkanek centrum wsi. – Teraz odór będzie spotęgowany, gdyż 5 budynków, to nie jeden.

– Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy kurników wpłynął do gminy w zeszłym roku. Procedura wygląda tak, że gmina przed wydaniem decyzji zasięga opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego – tłumaczył Grzegorz Kowalewski, inspektor ds. inwestycji, zamówień publicznych i planowania przestrzennego. – Obie opinie były pozytywne.

W maju 2017 roku do urzędu wpłynęła jednak petycja stowarzyszenia "Pachnące Łomazy", w której autorzy stanowczo sprzeciwiali się inwestycji. – Chów brojlerów na tak dużą skalę negatywnie wpłynie na środowisko naturalne i codzienne życie mieszkańców. Obawiamy się też, że droga gminna prowadząca nad stawy, gdzie wypoczywa wielu wędkarzy, ulegnie zniszczeniu – tłumaczy Renata Krasuska-Adamiak, członkini stowarzyszenia. 

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 49

 

Justyna Lesiuk-Klujewska

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Kotu 37
Kotu 37 23.08.2019, 06:37
Nie ma co sie bac jak to postawią to sie je spali pozdro mordeczki z Łomaz .

Pozostałe