Biała Podlaska: Miasto rezygnuje z dotacji, bo wojsko planuje

  • 16.01.2019, 11:06
  • Joanna Danielewicz
Biała Podlaska: Miasto rezygnuje z dotacji, bo wojsko planuje
Nie będzie 10-milionowej inwestycji na lotnisku, która miała przystosować jego tereny do stworzenia warunków dla podstrefy ekonomicznej. Miasto zrezygnowało z 5,8 mln zł dotacji unijnej, a marszałek województwa wszczął procedurę wykreślenia wniosku Białej Podlaskiej z listy konkursowej. Wszystko po tym, jak wojsko podzieliło się swoimi planami na militarne zagospodarowanie polotniskowego terenu.

Zaczęło się od informacji Agencji Mienia Wojskowego, której 24 h terenu miały zasilić 96 –hektarowy obszar podstrefy ekonomicznej na byłym lotnisku w Białej Podlaskiej, że terenów nie przekaże. Miasto z działek będących jego własnością i obszaru AWM miało stworzyć teren, na którym swoje przedsięwzięcia miał rozwijać ściągnięty do miasta biznes. Aby obszar stał się atrakcyjny dla przedsiębiorców, miasto złożyło wniosek w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w postaci projektu "Rewitalizacja zdegradowanych terenów powojskowych w Białej Podlaskiej poprzez kompleksowe przygotowanie terenów inwestycyjnych". W listopadzie ub. r. jednak okazało się, że AMW nie przekaże swoich terenów na cele organizacji podstrefy. Wyjaśniano, że są one istotne dla obronności i bezpieczeństwa państwa.

- Projekt miasta Biała Podlaska przechodził właśnie przez ocenę formalną, jako projekt pozakonkursowy. Czekaliśmy na poprawiony wniosek o dofinansowanie tej inwestycji po naszych uwagach. Tymczasem pismem z 3 stycznia, które otrzymaliśmy 4 stycznia, prezydent Białej Podlaskiej poinformował nas, że wycofuje projekt z dofinansowania – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego.

Jak wyjaśnia Małecki, miasto wyjaśniło, że decyzja wynika z faktu, iż  Ministerstwo Obrony Narodowej uznało, że działki otaczające teren przeznaczony na projekt będą terenem zamkniętym ze względu na ich znaczenie dla obronność i bezpieczeństwo państwa. – Decyzja władz miasta spowodowała, że rozpoczęliśmy procedurę wykreślania wniosku z wykazu strategicznych projektów pozakonkursowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020 – dodaje rzecznik marszałka.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 3

 

Joanna Danielewicz
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Egon
Egon 22.01.2019, 14:27
Bardzo dobrze zrobił. Lepiej teraz wycofać się niż potem zwracać dotację gdy inwestorzy się wypną. Kolejna mina zostawiona przez byłego prezydenta.
Ania
Ania 18.01.2019, 09:30
Chyba ten litwiniuk jednak odbije się czkawka dla miasta
Kiero
Kiero 21.01.2019, 11:22
Zauważ, że miasto musiałoby wyłożyć 4,2 mln, a wcale nie ma gwarancji, że znajdą się chętni inwestorzy, a wtedy pozostałe 5,8 mln też będzie musiało zwrócić z odsetkami.
Egon
Egon 22.01.2019, 14:26
Słusznie, jak pokazuje czas - chętnych inwestorów brak. Byli Chińczycy, Amerykanie i jakoś nikt nie chce tu inwestować.

Pozostałe