Gmina Platerów: Sadownicy biją na alarm

  • 16.03.2019, 09:18
  • Joanna Gąska
Gmina Platerów: Sadownicy biją na alarm
W przeddzień nowego sezonu zbiorów sadownicy spotkali się w Lipnie z przedstawicielami resortu rolnictwa i rozwoju wsi. - Sprzedałem 120 ton jabłek, wcale nie najgorszych po 29 groszy. Wziąłem 36 tys złotych za cały rok pracy! - grzmiał jeden z producentów. - Jabłko deserowe w sklepie kosztuje złotówkę, a nam w skupie płacą 10 groszy. Jak tak można? - wtórował mu inny.

Na spotkanie z producentami owoców zorganizowane przez Związek Sadowników RP oddział w Lipnie przyjechali także poseł Marek Sawicki, wójtowie Sarnak i Platerowa, oraz przedstawicielka Izby Rolniczej. Mimo zaproszenia nie przybyła reszta posłów z okręgu siedlecko-ostrołęckiego, oraz samorządowcy z powiatu łosickiego i Konstantynowa. Sadownicy od kilku lat biją na alarm, w związku z kryzysem jaki panuje w rodzimej produkcji owoców. Ceny proponowane przez skupy są poniżej kosztów wytworzenia produktu, a producenci coraz częściej decydują się na zaniechanie zbiorów. W minionym sezonie sytuacja producentów owoców miękkich była wręcz tragiczna.

- Aronia na krzakach, wiśnia nie zebrana, jabłka do dziś wiszą. Wszystko na zmarnowanie poszło. Dlatego uważam, że umowy kontraktacyjne powinny być obowiązkowe - zaznaczył Michał Michaluk, prezes oddziału ZSRP w Lipnie. - Mamy już marzec, za chwilę ruszymy z sezonem i obawiam się, że cała ta legislacja dotycząca wprowadzenia umów będzie trwała do września, czy października tego roku. Jak zatem będzie wyglądał tegoroczny sezon, skoro praktyka kilku ostatnich lat pokazuje, że zakłady będą próbowały skupować owoc po maksymalnie niskich cenach? - dopytywał. 

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym, łosickim numerze Słowa Podlasia, nr 11

 

Joanna Gąska
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Bogdan
Bogdan 22.04.2019, 18:00
https://agronews.com.pl/artyku…

Pozostałe