Uwaga! W Radzyniu trwa nielegalny handel trzodą

  • 07.11.2016, 10:49 (aktualizacja 07.11.2016, 12:08)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Uwaga! W Radzyniu trwa nielegalny handel trzodą Adam Trochimiuk
Przyjeżdżają o świcie, zanim jeszcze targ zostanie otwarty. Handel odbywa się na ulicy, przed targowiskiem, a zwierzęta nie mają „papierów”. Kontrole weterynarii i dotkliwe mandaty nie odstraszają nielegalnych handlarzy.

Nielegalny handel trzodą chlewną na radzyńskim targowisku? O procederze poinformował nas anonimowo rolnik z okolic Radzynia Podlaskiego.

– Zjeżdżają się raniutko, już od godz. 4. Prosięta i tuczniki przywożą handlujący nawet spod Białegostoku. Niestety, znajdują się i gospodarze chętni kupić tucznika „na lewo” – mówił. Jak tłumaczy, trzoda chlewna sprzedawana pokątnie jest tańsza, ale kupujący nie dostają świadectwa zdrowia, wydanego przez lekarza weterynarii. – Nie rozumiem tego, dla 10 zł, czy 20 zł taniej można sobie przywlec do domu chorobę – mówi oburzony rolnik. 

Targowisko w Radzyniu Podlaskim to jedyny targ w okolicy, gdzie dopuszczony jest handel trzodą chlewną. Po kilku latach zakazu, po prośbach rolników głównie z gminy Radzyń Podlaski, miasto wyłożyło niemałe pieniądze i dostosowało targowisko do obostrzonych przepisów. Od ubiegłego roku znów można tam sprzedać i kupić świnie, krowy, króliki, kury.

Zakaz prowadzenia handlu trzodą chlewną po wykryciu ognisk ASF nie objął Radzynia Podlaskiego. – Strefa buforowa sięga do gminy Komarówka, kończy się na Wohyniu. Nie było w Radzyniu ani ustnego, ani pisemnego zakazu z inspektoratu sanitarnego – potwierdza Anna Wasak, rzecznik prasowy burmistrza.

Targowisko miejskie w Radzyniu Podlaskim jest kontrolowane co tydzień przez patrole policji i Powiatowego Lekarza Weterynarii. – Za każdym razem natrafiamy na handlarzy nieoznakowanymi zwierzętami, np. spod Zambrowa czy Białegostoku. Sprzedają oni prosięta o 20 zł taniej, przywożąc z tym ogromne zagrożenie dla tutejszych hodowców – mówi starosta Lucjan Kotwica.

I to najprawdopodobniej handlarz spod Zambrowa odpowiada za kilka przypadków rozwleczenia wirusa ASF.

Aneta Franczuk 

Cały artykuł na ten bulwersujący temat przeczytasz w elektronicznym wydaniu "Słowa Podlaska" z 2 listopada (nr 44) 

 

Zobacz też inny nasz artykuł: Radzyński szpital walczy z bakterią

 

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
slawek
slawek 15.11.2016, 22:07
świnie niczym narkotyki do czego to doszło w tym kraju.

Pozostałe