Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni

  • 24.07.2019, 12:39
  • Paulina Chodyka
Radzyń Podlaski: Żydowskie nagrobki na terenie dawnej katowni
W połowie lipca Instytut Bronisława Szlubowskiego poinformował o odkryciu na dziedzińcu byłego aresztu Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa oraz Milicji Obywatelskiej przy ul. Warszawskiej 5A żydowskich steli nagrobnych. Najprawdopodobniej zostały one użyte przez Niemców jako materiały budowlane. Jak informuje burmistrz, w tym roku ruszy również przebudowa byłego więzienia w muzeum, poświęcone ofiarom terroru okupacyjnego. Macewy trafią na kirkut lub pozostaną jako eksponaty muzealne.

Na terenie miasta przed wybuchem II wojny światowej funkcjonowały dwa cmentarze żydowskie. Według powojennych relacji podczas niemieckiej okupacji pochodzące z nich macewy zostały wykorzystane przez Niemców jako materiał budowlany, służący m.in. do utwardzania chodników, dróg i innych obiektów.

Niedawno część z nich została odnaleziona na terenie posesji znajdującej się przy ul. Warszawskiej 5A. Wizja lokalna, przeprowadzona przez członków Instytutu Bronisława Szlubowskiego oraz badacza kultury żydowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, potwierdziła, że w różnych miejscach dziedzińca byłego aresztu Gestapo, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej widocznych jest kilkadziesiąt żydowskich nagrobków. Niektóre z nich zachowały się w bardzo dobrym stanie.

Warto wspomnieć, że stele nagrobne, w przeciwieństwie do terenu cmentarza nie należą do sfery sacrum, a więc postępowanie z nimi nie jest regulowane przez żydowskie prawo religijne. – Po pierwsze są to obiekty o dużych walorach historycznych, a także stanowią wartość poznawczą dla badaczy różnych dyscyplin naukowych – informuje zarząd Instytutu Bronisława Szulbowskiego w specjalnie wydanym komunikacie.

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 30

 

Paulina Chodyka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (Domaniewska 17/19/133, 02-672) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe