Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 lutego 2026 10:58
Reklama
Reklama
Reklama

Janów Podlaski: Minister zdecyduje, czy hala może powstać

Budowa hali sportowej to długo wyczekiwana inwestycja przez Zespół Szkół im. Adama Naruszewicza. Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, a procedury w związku z powstaniem budynku już ruszyły. Okazało się jednak, że szkoła wybrała lokalizację, z punktu widzenia konserwatora zabytków,  niedopuszczalną. Nie wydał więc pozwolenia na projekt we wskazanym przez szkołę miejscu. Dyrektor ZS odwołał się od tej decyzji. Sprawa oprze się o ministerstwo.
Janów Podlaski: Minister zdecyduje, czy hala może powstać

Decyzją Wojewódzkiego Lubelskiego Konserwatora Zabytków prace, związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej na budowę hali sportowej Zespołu Szkół im. Adama Naruszewicza w Janowie Podlaskim zostały na razie wstrzymane.

Wynika to z faktu, że placówka w projekcie zaproponowała lokalizację obiektu tuż przy zabytkowym budynku klasztoru. Ten powstał w 1754 roku. W 1859 był gruntownie remontowany, uzupełniony o budynki murowane. Po 1864 budynki zostały przejęte przez rząd carski i później od 1918 roku znajdowała się tu siedziba władz powiatowych i częściowo koszary. Później przeznaczono je na seminarium. Od 1945 roku znajdowały się tutaj różne placówki oświatowe. Teraz częściowo budynki zostały przystosowane na internat dla młodzieży janowskiego ZS.

„To jedno wielkie nieporozumienie”

 – Budowa ogromnej, pełnowymiarowej sali gimnastycznej w tej lokalizacji, z punktu widzenia konserwatora zabytków jest niedopuszczalna. Wielkość planowanego obiektu przerasta to, co zostawili nam nasi dziadowie, czyli osiemnastowieczny internat. Odmówiliśmy więc uzgodnienia w projekcie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu – informuje Jan Maraśkiewicz, kierownik delegatury WLKZ w Białej Podlaskiej. Podkreśla, że takie stanowisko konserwator sygnalizował już kilka lat temu.

Proponował też budowę w tej lokalizacji mniejszego budynku, który nie zasłaniałby klasztoru lub budowę pełnowymiarowej hali w innej lokalizacji. (...)

Sprawa trafiła do ministerstwa

Dyrektor zaskarżył decyzję konserwatorską do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

– Napisałem odwołanie od decyzji konserwatora na przełomie kwietnia i maja. Niestety do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi, a czas nagli. Jeśli nie dostanę odpowiedzi w ciągu najbliższych dni, napiszę prośbę o przyspieszenie procedury – informuje Jarosław Dubisz, dyrektor ZS im. Adama Naruszewicza. - Co prawda jest plac tuż przy budynku dydaktycznym, ale tam stoją wyremontowane rok temu budynki warsztatów, sfinansowane z funduszy unijnych. Hala całkowicie by je zasłoniła, w tym także okna w salach lekcyjnych technikum.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia, z 8 września

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Janko MuzykantTreść komentarza: Zacznijmy od tego, że w służbach ręka rękę myje. Zawartość % to nie są dane wrażliwe (ogłaszane wszem i wobec jak ktoś zostanie zatrzymany) Piją za swoje, lecz pobory mają za moje. Chciałbym wiedzieć czy po piwie czy po szklanie?. Jeżeli to służba celno-drogowa to gdzie pili. Pod jałowcem czy na stołówce. Jeżeli pod jałowcem to jak dojechali na oddział. Jeżeli ktoś jest na świeczniku to ma od niego bić blask nie swąd knota. Nie dość że Janusz to jeszcze fujara.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 17:04Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Na chorych ludzi to powinno się zbierać pieniążki . Na leczenie . Ale dla jakiegoś przedsiębiorcy na odbudowę biznesu ? Pewnie z ubezpieczenia weźmie więcej niż to było warte . Każdy teraz o zdrowych zmysłach ubezpiecza swój biznes . KAŻDY O ZDROWYCH ZMYSŁACH UBEZPIECZA!!!! A nam Rolnikom zawsze robią pod górkę i dotacje coraz mniejsze . To może i my rolnicy będziemy robić sobie zbiórkę bo mamy dotacje coraz mniejsze i Unia Europejska nas oszukuje . Nam rolnikom nich nie daje a przedsiębiorcy sobie zbiórki robią na biznesy .Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:16Źródło komentarza: Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Alkomat dawać do końca życia .Treść komentarza: Wielu ludzi zna dane i wie kim byli pijacy . Ale świat i opinia publiczna powinna poznać imiona, nazwiska , adresy , zdjęcia itp tych ludzi aby ich omijać z daleka . Skoro pili alkohol w pracy to mogą też po pijanemu autem jeżdzić ( mogą ale nie muszą ) .... ale lepiej omijać takich z daleka . Ciekawe gdzie teraz pracę znajdą ? Nie bardzo chcą zatrudniać takich co w pracy chleją . Może gdzieś przy łopacie znajdą robotę lub w ochronie bo nigdzie indziej nikt ich nie zatrudni . Większość osób z okolicy wie o kogo chodzi i nie zatrusnią takich . Ja bym ich zatrudnił ale co dziennie bym ich sprawdzał alkotestem czy do pracy przychodzą trzeźwi ?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:10Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: FeliksTreść komentarza: To już takie stare aż żałosne.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:48Źródło komentarza: Podejrzany o zabójstwo ratownika medycznego jest poczytalnyAutor komentarza: Janko FujaraTreść komentarza: A może zacznijmy od tego, do czego ich dane są tobie potrzebne? Własnego życia nie masz?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:14Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama