Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 05:53
Reklama baner reklamowy word biała podlaska
Reklama

Gmina Wisznice: Żywe spotkanie z historią

Już po raz XI w Dubicy zorganizowano Piknik historyczny. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Grzegorza Makusa dotyczącej działalności grupy braci Taraszkiewiczów w naszym regionie, obejrzeć czołg "Leopard" i wspólnie pośpiewać. Spotkanie zgromadziło wielu miłośników historii. 
Gmina Wisznice: Żywe spotkanie z historią

Autor: UG Wisznice

XI Piknik historyczny w Dubicy został poświęcony pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego działającego na ziemiach polskich w latach 1944-1963. W wydarzeniu udział wzięli: 1 Batalion Zmechanizowany – garnizon Biała Podlaska, 23 Batalion Lekkiej Piechoty z Białej Podlaskiej, GRH im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ, Grupa Partyzancka „Polesie”, Stowarzyszenie Zwykłe Marsz Szlakiem Józefa Franczaka ps. "Laluś" oraz Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny. Piknik odbył się 19 września. 

Ciekawym punktem spotkania była prelekcja historyczna „Jastrząb” w Wisznicach – epizod z 18 września 1946 r. wygłoszona przez Grzegorza Makusa z lubelskiego IPN. – Na uczestników pikniku czekały stoiska z bronią historyczną i współczesną, symulator strzelecki i symulator saperski. Klimat przeszłości zbudowały historyczne stroje, maszyny i czołg Leopard przywieziony przez 1 Warszawską Brygadę Pancerną – opowiada Tomasz Szajewski, prezes stowarzyszenia "Lubelska Grupa Historyczna im. Żołnierzy Wyklętych Lubelszczyzny", które było współorganizatorem wydarzenia. Uczestnicy spotkania mieli też okazję skosztować tradycyjnej grochówki. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama