Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 05:31
Reklama

Wirus ASF u świń w gminie Biała Podlaska!

W gminie Biała Podlaska pojawiło się nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń. Chorobę wykryto w małym gospodarstwie w Woskrzenicach Dużych.
Wirus ASF u świń w gminie Biała Podlaska!

Obecność ASF u liczącego 8 świń stada z gospodarstwa w Woskrzenicach Dużych potwierdził w środę 7 czerwca Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. U wójta gminy Biała Podlaska zbierze się niebawem, tj. dzisiaj 8 czerwca, sztab kryzysowy. Jak bywało w takich przypadkach, tak i teraz najprawdopodobniej będzie wprowadzona tzw. strefa zapowietrzona, obowiązująca w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby, a na drogach pojawią się posterunki z matami dezynfekującymi. Gmina Biała Podlaska znajduje się w strefie niebieskiej (zagrożonej).

Od kilku miesięcy nie notowano ASF u świń, ale choroba szerzyła się za to wśród dzików. Potwierdzały to wyniki badań próbek pobieranych od martwych zwierząt znajdowanych w lasach.  

Ognisko w Woskrzenicach Dużych jest 24 w Polsce i pierwsze w tym roku. Chorobę stwierdzono także u świń w gminie Trzcianne w województwie podlaskim.

Cały artykuł czytaj w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 24 z 13 czerwca


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama