Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 5 października 2022 04:13
Reklama

Weź pieniądze na pielęgnację i zalesienie działki. Masz czas do 16 maja

Do 16 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej. Jej wysokość waha się od 794 zł za 1ha do 1 628 zł za 1ha. Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie.
Weź pieniądze na pielęgnację i zalesienie działki. Masz czas do 16 maja
Do 16 maja Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie premii pielęgnacyjnej i zalesieniowej. Jej wysokość waha się od 794 zł za 1ha do 1 628 zł za 1ha
Źródło: Pexels

Premia pielęgnacyjna to płatność przyznawana corocznie przez 5 lat – licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii pielęgnacyjnej do gruntów, na których dokonano zalesienia. Jej wysokość waha się od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha i zależy m. in. od ukształtowania terenu, jego podatności na erozję czy zastosowanej formy ochrony upraw leśnych przed zwierzyną. Jeśli na zalesionym terenie wykorzystano repelenty (środki odstraszające), można dodatkowo otrzymać kwotę 424 zł/ha.

Z kolei premia zalesieniowa przyznawana jest przez 12 lat, począwszy od dnia złożenia wniosku o przyznanie pierwszej premii zalesieniowej do gruntów, na których posadzono las, a które wcześniej wykorzystywano do prowadzenia działalności rolniczej. Wysokość premii zalesieniowej wynosi 1 215 zł/ha.

Czytaj także: Rolniku, weź pieniądze na produkcję i nawadnianie!

Oba świadczenia wypłacane są w ramach finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zadania pn. „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie www.gov.pl.

Beneficjentami programu mogą być rolnicy, którzy w latach 2015-2021: złożyli wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie; otrzymali postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy; wykonali zalesienie oraz złożyli oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z potwierdzeniem złożonym przez nadleśniczego.

Świadczeń nie mogą pobierać jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Termin przyjmowania wniosków mija 16 maja. Jednak jeszcze do 10 czerwca będzie można złożyć wniosek, z tym że wówczas należne płatności zostaną pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. 

Czytaj także: Dopłaty bezpośrednie: jest dodatkowa gotówka

Korekty we wnioskach złożonych w terminie można nanosić bez żadnych sankcji do 31 maja. Rolnicy, którzy złożą je później, ale w nieprzekraczalnym terminie do 10 czerwca, będą mieli pomniejszone płatności o 1 proc. za każdy roboczy dzień zwłoki.

Dokumenty należy przesyłać wyłącznie elektronicznie. W tegorocznej kampanii trzeba to zrobić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), udostępnionej na portalu ARiMR, a nie jak wcześniej bezpośrednio przez aplikację eWniosekPlus. Wszystkie dane dostępu – login i hasło – z których dotychczas korzystał rolnik ubiegający się o płatności w ramach tzw. dopłat, pozostają bez zmian.

Czytaj także: Masz pszczoły? Sprawdź, jak dostać dofinansowanie


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama