Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 01:08
Reklama

Miliardy złotych długów mieszkaniowych. I jest coraz gorzej

Polacy nie potrafią uporać się z zaległościami czynszowymi. Nie pomagają im w tym szalejąca inflacja i coraz wyższe koszty utrzymania.
Miliardy złotych długów mieszkaniowych. I jest coraz gorzej
Z przytaczanych przez BIG InfoMonitor statystyk zebranych przez GUS wynika, że najbardziej zadłużone są lokale komunalne.
Źródło: iStock

Tylko te długi, które zarejestrowane są w BIG InfoMonitor, wynoszą obecnie prawie 200 milionów złotych i stale rosną. W poprzednim roku było to o 19 milionów złotych mniej. Jak czytamy w najnowszej publikacji rejestru, to tylko część realnej kwoty, którą Główny Urząd Statystyczny oszacował na ponad 6 miliardów złotych. Rekordowa inflacja, wzrost kosztów utrzymania i utrudnienia związane z wojną w Ukrainie nie zapowiadają jednak, żeby w najbliższym czasie miały pojawić się warunki sprzyjające wychodzeniu z długów.

Czytaj także: 

„To, co widać w BIG, to tylko niewielka część czynszowych zaległości. Skontrolowane przez GUS mieszkania mają prawie 6,3 mld zł długów, nieuregulowane płatności ma co czwarty lokal” – wyjaśniają analitycy BIG InfoMonitor.

Rozkładanie na raty, mobilizowanie

Unikanie odpowiedzialności nie jest jednak najlepszym pomysłem, ponieważ może prowadzić do niekontrolowanego spiętrzenia długów i całkowitej niewypłacalności. Prezes rejestru Sławomir Grzelczak apeluje również do wierzycieli, aby wykazali się większą czujnością i wdrożyli odpowiednie środki zapobiegawcze.

Czytaj także: To już czwarty wzrost cen, a PEC zapowiada kolejne podwyżki! 

– Wysoka inflacja to ważny sygnał dla wszystkich, żeby reagować szybciej. Rozkładać zobowiązanie na raty, interesować się, czy problemy są przejściowe, przypominać o płatnościach. Jeśli jednak ktoś unika kontaktu i nie płaci, to należy już na wczesnym etapie mobilizować wezwaniem do zapłaty z ostrzeżeniem o wpisie do rejestru dłużników. Jeśli zostanie zignorowane, to nie czekać aż zaległość wzrośnie do kilkunastu tysięcy złotych, lecz wpisywać od razu. Do rejestru dłużników prowadzonego przez BIG można zgłosić osobę, która ma 200 zł zaległości, a firmę z kwotą 500 zł – przekonuje szef BIG InfoMonitor. 

Największe długi w mieszkaniach gminnych  

Z przytaczanych przez BIG InfoMonitor statystyk zebranych przez GUS wynika, że najbardziej zadłużone są lokale komunalne. Niepokojące jednak są też wierzytelności w mieszkaniach komunalnych, zakładowych czy z zasobów towarzystw budownictwa społecznego.

„Ze względu na skalę problemu długi ciążące na niemal co drugim mieszkaniu, najwyższy udział w ogólnej kwocie zaległości 6,29 mld zł mają lokatorzy mieszkań należących do gmin – 61,3 proc. Ich średni dług wynosi 9,8 tys. zł. Najwyższą przeciętną zaległość mają jednak dłużnicy z mieszkań zakładowych – 13,8 tys. zł. Przeciętnie najmniejsze zaległości w opłatach za mieszkanie przypadły na zasoby, należące do spółdzielni miesz­kaniowych – 1,2 tys. zł i do osób fizycznych w budynkach zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe – 1,4 tys. zł” – czytamy.

Zobacz także: Wszystko drożeje. Teraz czas na papier toaletowy
Droższe egzaminy na prawo jazdy, bo WORD-y bankrutują
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama