Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 02:58
Reklama

Dorobisz więcej do emerytury i renty

Najmłodsi emeryci i wszyscy renciści będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń z ZUS. Od czerwca rosną limity dodatkowych przychodów.
  • Źródło: ZUS
Dorobisz więcej do emerytury i renty
Od czerwca rosną limity dodatkowych przychodów dla niektórych emerytów i wszystkich rencistów
Źródło: poglądowe/pixabay.com

To ważna wiadomość dla osób, które pobierają wcześniejsze emerytury lub renty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W ich przypadku obowiązują limity dodatkowych przychodów. Zmieniają się one raz na trzy miesiące i od czerwca wzrosną. 

To znaczy, że emeryci i renciści będą mogli dorobić większą kwotę miesięcznie bez obawy o zmniejszenie bieżącego świadczenia. 

– Od 1 czerwca limit będzie wynosił 4364,70 zł brutto, czyli o około 168 złotych więcej niż dotychczas. Wzrośnie również druga kwota graniczna, która zawiesza wypłatę bieżącej emerytury lub renty. Od czerwca będzie wynosiła 8105,80 zł brutto. To znaczy, że dopiero przy zarobkach wyższych od tej kwoty wypłata wcześniejszej emerytury lub renty za dany miesiąc nie przysługuje – wyjaśnia regionalna rzecznik ZUS Małgorzata Korba
 

Zaznacza jednocześnie, że do limitów wliczają się tylko przychody, od których obowiązkowe są składki na ubezpieczenia społeczne. Chodzi więc między innymi o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia, przychody z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej czy z prowadzenia działalności gospodarczej. 


Limitami przychodów nie muszą przejmować się emeryci, którzy ukończyli już powszechny wiek emerytalny: 60 lat – kobiety i 65 lat – mężczyźni. Te osoby mogą dorabiać do świadczeń bez ograniczeń. 

Czytaj też: Kiedy wypłata 14 emerytury? Szybciej, niż sądzisz

Nie stać nas na oszczędzanie. Inflacja czyści nam kieszenie
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama