Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 00:41
Reklama

Raport UNICEF: Dzieciom w Polsce nie żyje się najlepiej

Badacze z UNICEF Innocenti we Florencji sprawdzili, jak w 39 różnych krajach wyglądają warunki, w których wychowują się dzieci. Polska nie ma powodów do dumy.
Raport UNICEF: Dzieciom w Polsce nie żyje się najlepiej
Badacze z UNICEF sprawdzili, jak w 39 różnych krajach wyglądają warunki, w których wychowują się dzieci. Polska znalazła się na 27 miejscu na 39 państw.
Źródło: iStock

Raport UNICEF-u „Miejsca i przestrzenie: Wpływ środowiska na dobrostan dzieci” to dokument, który powstał na podstawie badań przeprowadzonych w 3 segmentach:

  • świat dziecka w odniesieniu do czystości powietrza i wody oraz zatrucia ołowiem,
  • warunków mieszkaniowych,
  • świata w ujęciu ogólnym.

Całościowe wyniki przedsięwzięcia nie są zadowalające, bo każde z niemal 40 państw musi podjąć pewne działania, żeby poprawić sytuację bytową dzieci.

„Raport wskazuje, że żaden kraj nie ma wszystkich dobrych wyników w zakresie ochrony środowiska. Wszystkie kraje muszą podjąć działania - zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym, zapewniając wszystkim dzieciom bezpieczne i zdrowe środowisko, zarówno dziś, jak i w przyszłości” – czytamy w opisie.

Czytaj także: Czy walka z pedofilami naruszy prywatność internautów? 

Jak wynika z głównych wniosków raportu, w niektórych krajach co 4 dziecko może mieć kontakt z wilgocią i pleśnią w swoim miejscu zamieszkania. 40 proc. młodych ludzi z powodu kryzysu klimatycznego rozważa rezygnację z założenia rodziny i posiadania dzieci. Co siódmy 15-latek nie ma w swoim domu biurka i miejsca do nauki. 

Jak wypadła Polska? 

Raczej nie mamy powodów do dumy, bo chociaż od ostatniego miejsca dzieli nas kawałek, to nadal 27 na 39 miejsc w rankingu plasuje Polskę w najciemniejszej jego strefie.
W kategorii „świat dziecka” przypadło nam 30 miejsce, ponieważ nasze dzieci mają nieustanny kontakt z zanieczyszczeniem wody i powietrza. 1 na 10 najmłodszych narażonych jest na wysokie zanieczyszczenie pestycydami.

W kategorii „świat wokół dziecka” zajmujemy 31 miejsce. Oceniano w niej m.in. dostęp do terenów zielonych, przeludnienie i bezpieczeństwo na drogach. W Polsce aż jedno na cztery mieszkania jest przeludnione.

Nieco lepiej wypadliśmy w ostatniej kategorii – „świat jako całość”. Zajęliśmy w niej 7. miejsce. Tu uwzględniono m.in. emisję dwutlenku węgla oraz generowanie elektrośmieci. 

Jak poprawić sytuację dzieci? 

UNICEF przypomina, że dzieciom do prawidłowego rozwoju potrzebne są odpowiednie warunki. Jest to zawsze ogromne przedsięwzięcie, które powinno działać płynnie nawet we współpracy międzynarodowej. Powstała jednak lista rekomendowanych kroków, które poszczególne kraje powinny podjąć już teraz.

1. Skoncentrowanie się na dzieciach teraz, aby chronić ich przyszłość.

2. Poprawę warunków życia dzieci najbardziej narażonych na zagrożenia. 

3. Zadbanie o to, aby polityka środowiskowa uwzględniała potrzeby dzieci. 

4. Zaangażowanie dzieci, głównych interesariuszy przyszłości. 

5. Branie na siebie globalnej odpowiedzialności teraz i w przyszłości. 

Liczący 88 stron raport w języku polskim można pobrać, klikając w [TEN LINK]. 

Co to jest UNICEF? 

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, UNICEF, powstał 11 grudnia 1946 roku. Miał zapewnić żywność i opiekę zdrowotną dzieciom i matkom w krajach, które zostały zniszczone przez II wojnę światową. Za założyciela UNICEF jest uważany polski lekarz Ludwik Rajchman.. Był jego pierwszym prezesem od 1946 do 1950 r. 

UNICEF opiera się na wkładach rządów państw członkowskich ONZ i prywatnych darczyńców. (źródło: Wikipedia)

Czytaj też: Tego chcieli samotni rodzice: rozliczania podatku razem z dzieckiem

Miliardy złotych długów mieszkaniowych. I jest coraz gorzej
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama